Παγκόσμια Ημέρα περιβάλλοντος

5 ΙΟΥΝΙΟΥ: ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ
Κάθε χρόνο, στις 5 Ιουνίου γιορτάζουμε την παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος. Η ημέρα περιβάλλοντος θεσπίστηκε από τον Ο.Η.Ε. με στόχο να ευαισθητοποιήσει τους πολίτες σε περιβαλλοντικά ζητήματα για τη σωτηρία του πλανήτη μας. Η WWF για την ημέρα αυτή ανέθεσε αποστολή στα 16 Νηπιαγωγεία που συνεργάζονται! Να ανοίξουν το ψυγείο τους και να αναζητήσουν φρούτα και λαχανικά που θα κάνουν το μικρότερο κακό στον πλανήτη μας καθώς είναι εποχιακά και δεν έχουν χρησιμοποιηθεί πολλά φυτοφάρμακα. Με τα φρούτα αυτά το κάθε σχολείο έφτιαξε τη δική του αφίσα για να στείλει το μήνυμα της.  Επίσης, δημιουργήθηκε μια συνεργατική παρουσίαση που μπορείτε να δείτε αν πατήσετε εδώ. Πάνω στο χάρτη της Εύβοιας αναζητείστε τι τρώνε οι μαθητές των 16 Νηπιαγωγείων και προστατεύουν το περιβάλλον τους. Παρακάτω θα δείτε το βίντεο με όλες τις δράσεις μας για την ημέρα αυτή.