Ελάτε να παρουσιάσουμε την πόλη μας

Τελευταία αποστολή για το πρόγραμμα Μένουμε σπίτι μαζί… και ήρθε η στιγμή να παρουσιάσουμε την πόλη μας ΠΑΝΤΟΥ!

Το Αναμνηστικό  για τη συμμετοχή μας στο Πρόγραμμα E Twinning “Μένουμε σπίτι μαζί..”Οι οδηγίες για να δημιουργήσουμε την τελευταία δράση μας.  Δείτε το βίντεο και διαβάστε τις οδηγίες παρακάτω.

Η 12η Αποστολή μας ζητάει κάθε μαθητής να φωτογραφήσει ένα αξιοθέατο της πόλης του και να γράψει με τη βοήθεια ενός μεγαλύτερου ένα μικρό κείμενο με απλά λόγια τι είναι αυτό το αξιοθέατο. Π. χ. Ιερός Ναός Αγίας Μαρίνας. Βρίσκεται στην περιοχή του σχολείου μας. Κατασκευάστηκε το …, έχει ένα ωραίο ψηφιδωτό στην είσοδο, γιορτάζει στις… κ.α.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Όχι φωτογραφίες από διαδίκτυο λόγω πνευματικών δικαιωμάτων. Καλό είναι, επίσης,  αν αντιγράψετε κείμενο από διαδίκτυο να αναφέρετε από που το πήρατε. Προτείνω όμως να μην το κάνετε και να γράψετε κάτι πιο απλό, δικό σας.

Ηχογραφήστε το παιδί να λέει ότι και όσο μπορεί κάτι από αυτές τις πληροφορίες. Έστω και μόνο την ονομασία του αξιοθέατου. Τα μεγαλύτερα προσπαθήστε κάτι παραπάνω…

Δηλώστε άμεσα ένα ή παραπάνω από τα τα παρακάτω προτεινόμενα αξιοθέατα που θα ασχοληθείτε, ώστε να μην κάνετε το ίδιο πολλοί.

Προτεινόμενα αξιοθέατα

1. Ιερός Ναός Αγίας Μαρίνας