Καλοκαιρινή Γιορτή με το συγγραφέα και μουσικό Δ. Μπασλάμ

Φέτος η καλοκαιρινή γιορτή μας ήταν ιδιαίτερη για πολλούς λόγους. Καταρχάς, δεν ετοιμάσαμε μια θεατρική παράσταση όπως αυτές που συνηθίζουμε στις γιορτές μας αλλά ένα μαθηματικο-φιλοσοφικό παιχνίδι που βασίστηκε σε μια ιστορία που δημιούργησαν οι μαθητές μετά την ανάγνωση του βιβλίου “Πιθανότητες” του συγγραφέα και μουσικού Δ. Μπασλάμ. Η μουσική που χρησιμοποιήσαμε ήταν, επίσης, δικά του αγαπημένα μας κομμάτια. Το παιχνίδι αυτό εμψύχωσε η θεατροπαιδαγωγός Ευριδίκη Σαμαρά ενώ τη γιορτή μας παρακολούθησε και ο ίδιος ο Συγγραφέας, ο οποίος ήταν ο επίσημος προσκεκλημένος μας. Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου, μάλιστα, πήραν μια μικρή συνέντευξη από το συγγραφέα και έμαθαν πολλά πράγματα γι’ αυτόν, που τους ενδιέφεραν. Ο Δ. Μπασλάμ εξέφρασε τις καλύτερες εντυπώσεις για τη δουλειά των παιδιών και υποσχέθηκε ότι θα φέρει σύντομα στη Χαλκίδα μια από τις παραστάσεις του, που βασίζεται σε ένα άλλο αγαπημένο βιβλίο του συγγραφέα το ‘’Γαργαληστή’’.

Ωστόσο, η γιορτή ήταν ιδιαίτερη και για έναν άλλο λόγο. Οι νέοι μαθητές του Νηπιαγωγείου αποδέχθηκαν την πρόσκληση μας και παρακολούθησαν τη γιορτή μας. Οι παλιοί μαθητές τους χάρισαν δώρα και μια  κάρτα, εμπνευσμένη από τις Πιθανότητες, που έλεγε «ΣΤΟ 14Ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΩΡΑΙΑ. ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ»

Η γιορτή έληξε με δώρα για όλα τα παιδιά  και μπουφέ με τη φροντίδα των μαμάδων του σχολείου μας.