Ομαλή μετάβαση στο Δημοτικό Σχολείο – Έρευνα

Έφτασε ο καιρός να αποχαιρετίσουμε τα νήπια μας για το Δημοτικό Σχολείο και ένα σωρό ερωτήματα απασχολούν το κεφαλάκι τους.

• Κυρία, είναι εύκολο το Δημοτικό Σχολείο;
  • Μπορούμε να παίζουμε εκεί;
  • Τί μαθήματα θα κάνουμε; Είναι εύκολα;
  • Ποιό είναι το πιο ωραίο μάθημα;

Ωραία ιδέα να εισάγουμε τους μαθητές στην έννοια της έρευνας!! Φυσικά η έρευνα μας θα γίνει στους μικρούς μαθητές του Δημοτικού Σχολείου, που οι περισσότεροι υπήρξαν και μαθητές του Νηπιαγωγείου μας. Θα δούμε τα ποσοστά των απαντήσεων τους στα ερωτήματα και θα βγάλουμε τα συμπεράσματα μας. Ετοιμάσαμε το ερωτηματολόγιο μας, φτιάξαμε το δώρο μας (πουθενά δεν πάμε με άδεια χέρια)

και βρεθήκαμε στην αυλή του 14ου Δημοτικού Σχολείου με το πιο ωραίο χαμόγελο μας!!!

Μας επιφύλασσαν όλοι μια θερμή υποδοχή με πολλά χειροκροτήματα.

Η έρευνα μας στην ‘Α Δημοτικού έδειξε θετικά συμπεράσματα. Συμπλήρωσαν όλοι το ερωτηματολόγιο μας, καθησυχάζοντας τις ανησυχίες μας για το άγνωστο.

Όχι,  δεν είναι δύσκολο το Δημοτικό σχολείο και μπορούμε και παίζουμε αρκετά. Όσο για το πιο αγαπημένο μάθημα των μαθητών, με ποσοστό 70%, είναι η ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ!! Μετά έρχονται τα μαθηματικά, η γλώσσα και η μουσική.

Ξενάγηση στο χώρο του Σχολείου και δώρα από το Διευθυντή του, τον κ. Γιώργο.

Τελικά δεν είναι και άσχημα εδώ….