Αγιασμός σχολικού έτους 2021 – 2022

agiasmos2021-2022

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

Τη Δευτέρα 13/9/2021 ξεκινάει μια νέα σχολική χρονιά με αρκετές ιδιαιτερότητες. Όλες και όλοι όμως, έχουμε την εμπειρία των προηγούμενων ετών, δύναμη, όρεξη και θετική διάθεση να συνεργαστούμε και να αντιμετωπίσουμε οποιαδήποτε δυσκολία, με γνώμονα πάντα το καλό των παιδιών.

Φέτος το σχολείο μας έχει επιλεγεί να πραγματοποιηθεί ο επίσημος αγιασμός (παρουσία αρχών του τόπου) . Ο αγιασμός θα γίνει τη Δευτέρα 13/9/2021 και ώρα 10:00 το πρωί. Τα παιδιά θα προσέλθουν με τσάντες από τις 8:10 μέχρι τις 8:25, αποκλειστικά και μόνο από την είσοδο του πάρκου, με επίδειξη διαγνωστικού τεστ (self-test). Θα κατευθύνονται στις αίθουσες διδασκαλίας, εκτός από τις/τους μαθήτριες/τές και γονείς της Α’ τάξης, των οποίων οι εκπαιδευτικοί θα βρίσκονται στην αυλή και θα τους υποδέχονται. Η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική.

Μετά τον αγιασμό, οι μαθητές/τριες θα αποχωρήσουν σταδιακά από τις 10:30 μέχρι τις 11:00.

Κανένας γονέας/κηδεμόνας δε θα εισέλθει στον προαύλιο του σχολείου. Η είσοδος στη σχολική μονάδα επιτρέπεται κατόπιν προγραμματισμένου ραντεβού και τηρώντας όλα τα υγειονομικά πρωτόκολλα.

Οι μαθητές /ήτριες της Α΄ τάξης, θα παραμείνουν στο προαύλιο όπου θα γίνει η κατανομή τους σε τμήματα.

Για οποιαδήποτε ερώτηση μπορείτε να επικοινωνείτε τηλεφωνικά με το σχολείο στα τηλέφωνα: 2541026772 (γραφείο Δ/ντή) και 2541026581 (γραφείο εκπαιδευτικών). Για πληρέστερη ενημέρωση για θέματα που αφορούν τη λειτουργία του σχολείου θα πρέπει να παρακολουθείτε την ιστοσελίδα του σχολείου μας (https://blogs.sch.gr/14dimxan)
Την Τρίτη 14/9/2021 θα λειτουργήσει στο σχολείο η πρωινή ζώνη (7:00-8:00) και το ολοήμερο μέχρι τις 15:00. Για την λειτουργία της σχολικής μονάδας θα ενημερωθείτε με νέο ηλεκτρονικό μήνυμα.

Προσβλέπουμε στην καλή επικοινωνία και διάθεση συνεργασίας από όλους, για να λειτουργήσουμε με ασφάλεια στις ιδιαίτερες συνθήκες και να έχουμε μια καλή σχολική χρονιά έχοντας ως προτεραιότητα τους μαθητές μας!
Καλή και δημιουργική χρονιά!