Εκπαιδευτκές επισκέψεις

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ  2019 – 2020

Ακολουθεί 1 θέμα (σχ. έτους 2019-2020)

1.ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΩΝ Γ΄ ΚΑΙ Δ΄ ΤΑΞΕΩΝ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΜΑΝΙΤΑΡΙΩΝ ΚΑΛΑΜΠΑΚΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ Ι. Μ. ΑΓΙΟΥ ΣΤΕΦΑΝΟΥ ΜΕΤΕΩΡΩΝ.

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ  2018 – 2019

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Διμήνι και στο Βόλο από τους μαθητές της Γ τάξης  17-5-2019

Μια όμορφη εκπαιδευτική επίσκεψη πραγματοποίησαν οι μαθητές της Γ΄τάξης την Παρασκευή 17-5-2019.

Οι μαθητές επισκέφθηκαν τον Νεολιθικό οικισμό του Διμηνίου στη Μαγνησία, στα πλαίσια του μαθήματος της ιστορίας, και ξεναγήθηκαν στους χώρους του όπου οι εκπαιδευτικοί  τους ξενάγησαν και τους επεξήγησαν για τα ευρήματα και τη λειτουργία του νεολιθικού οικισμού.

Ακολούθησε επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο του Βόλου όπου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δουν τα εκθέματα.

Οι επισκέψεις συνεχίστηκαν στον πολυχώρο Τσαλαπάτα όπου οι μαθητές ξεναγήθηκαν από τους υπέυθυνους του χώρου στο παλιό εργοστάσιο πλινθοκεραμοποιίας.

Η επίσκεψη έκλεισε με ξεκούραση και παιχνίδι στη συγχρονη παιδική χαρά του Δήμου Βόλου στην περιοχή του Αγίου Κωνσταντίνου.

Εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών των Δ΄,Ε΄, ΣΤ΄, τάξεων στην πόλη των Ιωαννίνων την Παρασκευή 17-05-2019.