Παγκόμια ημέρα παιδικού βιβλίου

Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου 2 Απριλίου

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ:

Σ΄αυτή τη σελίδα θα διαβάσετε:

ΕΙΣΑΓΩΓΗ

Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου (2 Απριλίου) γενέθλια ημέρα του μεγάλου Δανού παραμυθά   Χανς Κρίστιαν Άντερσεν  (2 Απριλίου 1805), η οποία καθιερώθηκε από το Διεθνές Συμβούλιο Βιβλίων για την Νεότητα (IBBY), το 1966. Από τότε, κάθε χρόνο, ένα διαφορετικό εθνικό τμήμα της IBBY ετοιμάζει ένα μήνυμα και μία αφίσα, που διανέμονται σε όλο τον κόσμο.

Το 2021 υπεύθυνο για το υλικό του εορτασμού είναι το Τμήμα των Η.Π.Α. Το μήνυμα γράφτηκε από την Αμερικανίδα ποιήτρια Margarita Engle και η αφίσα φιλοτεχνήθηκε από τον εικονογράφο και συγγραφέα Roger Mello. Ευχαριστούμε θερμά τον Roger Mello, ο οποίος σχεδίασε στα ελληνικά κάποιες από τις χειρογραφές που αποτελούν μέρος του εικαστικού καθώς και τη συγγραφέα  Λότη Πέτροβιτς-Loty Petrovits για την απόδοση του μηνύματος στα ελληνικά. Επίσης ευχαριστούμε το  Ελληνικό Ίδρυμα Πολιτισμού / Hellenic Foundation for Culture για την εκτύπωση και διανομή της αφίσας.

Διαβάστε εδώ το μήνυμα του εορτασμού

Δείτε  αφίσες και μηνύματα  για την παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου (προηγούμενα έτη)

Ο ύμνος του βιβλίου

Πες μου κάτι, τι αξίζει πιο πολύ από φλουριά;
Πες μου κάτι, τι χαρίζει γέλιο, κέφι και χαρά;

Έλα, πες μου τι γεμίζει παρηγόρια την καρδιά;
Έλα, πες μου, τι σκορπίζει την πιο μαύρη συννεφιά;

Έλα, πες μου, τι ‘ναι εκείνο που με κάνει και δακρύζω,
Που με κάνει να γελάω, που με κάνει να ελπίζω;

Έλα, πες μου, τι ‘ναι εκείνο που με κάνει να γιορτάζω,
Που με κάνει να πετάω, στα ουράνια να καλπάζω;

Ένα βιβλίο! Ένα βιβλίο!

Ένα βιβλίο που μαγεύει, όνειρα στο νου φυτεύει
Και στο ταξίδι της ζωής, πιστά μας συντροφεύει!

Ευγένιος Τριβιζάς

Τα 10 δικαιώματα του μικρού αναγνώστη

Στο άκουσμα και μόνο της λέξης δικαίωμα,  νιώθεις  μια αίσθηση ανακούφισης, ελευθερίας, μια ανάσα ευχαρίστησης;

Το δικαίωμα γεννάει την ελπίδα;

Έχουμε ακούσει για πνευματικά, ανθρώπινα, πολίτη, εργαζομένου, καταναλωτή παιδιού και άλλα δικαιώματα.

Για τα δικαιώματα του αναγνώστη έχετε ακούσει ποτέ;

Έχετε καμιά ιδέα;

Και όμως!

Στην 1η Αναγνωστική Σύνοδος που πραγματοποιήθηκε στη Βιβλιοχώρα το Φεβρουάριο του 2007, αναγνωρίστηκαν τα εξής δικαιώματα.

Διαβάστε τα δέκα δικαιώματα που έχει κάθε μικρός αναγνώστης, έτσι όπως αυτά απαριθμούνται στο βιβλίο του Φιλίπ Μπρασέρ «1001 δραστηριότητες για να αγαπήσω το βιβλίο».

Το διάβασμα είναι χαρά, χαλάρωση, απόλαυση, διασκέδαση, μα πάνω απ’ όλα είναι ευχαρίστηση!

(κάνε κλικ στην εικόνα για να διαβάσεις τα δικαιώματα του μικρού αναγνώστη)

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου, ο συγγραφέας Βαγγέλης Ηλιόπουλος (Τριγωνοψαρούλης) αναφέρει τα δικαιώματα του μικρού αναγνώστη.

(κάνε κλικ στην εικόνα για να διαβάσεις τα  10 δικαιώματα του μικρού αναγνώστη)

Το 1992 ο Γάλλος συγγραφέας Ντανιέλ Πενάκ έγραψε τα δικαιώματα του αναγνώστη, The rights of the Reader, τα οποία έρχονται να απενοχοποιήσουν μερικά από αυτά τα «πρέπει» και να μας δείξουν, ότι το να στέκεσαι εξαναγκαστικά πάνω από ένα βιβλίο, να έχεις αλλού το μυαλό σου, να ξεφυσάς και να βαριέσαι, είναι καταστάσεις τις οποίες δεν χρειάζεται να υποστείς ποτέ ξανά.

(κάνε κλικ στην εικόνα για να διαβάσεις τα δικαιώματα του  αναγνώστη)

ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ

Οι μαθητές του Στ2 τμήματος παρουσιάζουν τα βιβλία που διάβασαν πρόσφατα αναφέροντας ταυτόχρονα το συγγραφέα τους.

Επιμέλεια: εκπαιδευτικός Μαρία Καπνιά.

Δείτε εδώ…

Βιβλία που διαβάστηκαν και αγαπήθηκαν

(από τους μαθητές του ολοήμερου)

Ο τριγωνοψαρούλης

Το ημερολόγιο ενός σπασίκλα 11

Ένα μυστήριο για τον… μπούφο 6

Ο μικρός Νικόλας σε νέες περιπέτειες

(Κάντε κλικ στα βιβλία μας)

Ο Τριγωνοψαρούλης του Βαγγέλη Ηλιόπουλου

Διαβάστε στην ψηφιακή μας βιβλιοθήκη τον Τριγωνοψαρούλη του Βαγγέλη Ηλιόπουλου.

⇑ πήγαινε πάνω

Το ημερολόγιο ενός σπασίκλα 11 του  Kinney Jeff.

Ξεφυλλίστε Το ημερολόγιο ενός σπασίκλα 11 του  Kinney Jeff. (εξωτερικός σύνδεσμος)

⇑ πήγαινε πάνω

Ξεφυλλίστε το ¨Ένα μυστήριο για τον… μπούφο 6: Το στοιχειωμένο κάστρο του Κωνσταντινίδη Γιώργου¨ (εξωτερικός σύνδεσμος)

Ο μικρός Νικόλας σε νέες περιπέτειες του René Goscinny

Ξεφυλλίστε το  «Ο μικρός Νικόλας σε νέες περιπέτειες»  του René Goscinny (εξωτερικός σύνδεσμος)

ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ

Ξεφυλλίστε αγαπημένα βιβλία της σχολικής βιβλιοθήκης

(Κάνε κλικ στην εικόνα και διάβασε ένα απόσπασμα του βιβλίου)

Διαβάστε δωρεάν βιβλία από την ψηφιακή μας βιβλιοθήκη.

⇑ πήγαινε πάνω

Βιβλία που μπορείτε να δανειστείτε από τη σχολική βιβλιοθήκη μας (ενδεικτικοί τίτλοι μόνο εξώφυλλα)

ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ

Ακούστε μουσική που γράφτηκε με αφορμή ένα παιδικό βιβλίο. (κάνε κλικ πάνω στο εξώφυλλο)

ΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ ΚΑΙ ΠΑΙΖΕΙ

Φτιάξε το puzzle ενός ήρωα παιδικού βιβλίου

⇑ πήγαινε πάνω

Ταίριαξε τα εξώφυλλα των βιβλίων

⇑ πήγαινε πάνω

Κρεμάλα με γνωστούς τίτλους  βιβλίων

⇑ πήγαινε πάνω

Κρυπτόλεξο με ήρωες παιδικών βιβλίων

⇑ πήγαινε πάνω

Μπορείς να ταιριάξεις τα εξώφυλλα με τους τίτλους:

Βιβλιοσταυρόλεξο

⇑ πήγαινε πάνω

Γνωριμία μεγάλων συγγραφέων που έγραψαν σπουδαία βιβλία

Γνωστές ιστορίες γνωστών συγγραφέων

⇑ πήγαινε πάνω

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Όλα τα παιχνίδια μπορούν να ανοίξουν σε πλήρη οθόνη καθώς έχουν ένα κουμπί (επάνω δεξιά). Για να κλείσεις την πλήρη οθόνη πατάς στο πληκτρολόγιο το κουμπί Esc (επάνω αριστερά). Τα παιχνίδια επίσης έχουν κουμπί βοήθειας (κίτρινο λαμπάκι)  επάνω αριστερά της οθόνηε του παιχνιδιού.

Στείλτε μας την άποψή σας για το βιβλίο που διαβάσατε στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο μας. lib@14dim-kardits.kar.sch.gr