14η Ευρωπαϊκή Ανταλλαγή Χριστουγεννιάτικων Στολιδιών

Δεκ 20205

Το σχολείο μας είναι συμμετέχει στην 14η Ευρωπαϊκή Ανταλλαγή Χριστουγεννιάτικων Στολιδιών που διοργανώνεται από την Κομητεία του Ντάραμ του Ηνωμένου Βασιλείου. Κάθε Χριστούγεννα,  μαθητές δημοτικών σχολείων δημιουργούν χειροποίητα χριστουγεννιάτικα στολίδια και τα ανταλλάσσουν με σχολεία άλλων Ευρωπαϊκών χωρών. Τα στολίδια αυτά μπαίνουν στο χριστουγεννιάτικο δέντρο του σχολείου τους. Μαζί με τα στολίδια τα παιδιά στέλνουν και υλικό με πληροφορίες για τα χριστουγεννιάτικα έθιμα του τόπου τους, κάλαντα, χριστουγεννιάτικες συνταγές και πολλά άλλα, μαζί με πληροφορίες για την ιστορία της χώρας τους και του σχολείου τους. Αυτό έκαναν και οι μαθητές/τριες του σχολείου μας. Έφτιαξαν όμορφα στολίδια που μαζί με τις πληροφορίες ταξίδεψαν στα σχολεία άλλων χωρών. Έτσι έγινε μια ανταλλαγή πολιτισμικού υλικού.

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα δείτε το υλικό που μας έστειλε το νηπιαγωγείο των Αγίων Σαράντα από τα Χανιά: https://padlet.com/nip_agionsaranta/x3dnhqcczi38inx4?fbclid=IwAR2QwRvh_LCSHpmuggC3YnQvAky2vx2YhDiotd6JXqX4LKI2OyeIMhuIgQc

Και εδώ θα βρείτε το υλικό που μας έστειλε ένα σχολείο της Γαλλίας.

Λήψη αρχείου

από κάτω από: Ανακοινώσεις| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 14η Ευρωπαϊκή Ανταλλαγή Χριστουγεννιάτικων Στολιδιών

Δεκέμβριος 2020
« Νοέ   Ιαν »