ΕΓΓΡΑΦΗ ΜΑΘΗΤΩΝ /ΤΡΙΩΝ ΣΤΗΝ Αʻ ΤΑΞΗ ΤΟΥ 14ΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Μαΐ 202013

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες σας ενημερώνουμε ότι οι αιτήσεις εγγραφών στα δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2020-2021 θα πραγματοποιηθούν από 15 έως και τις 29 Μαΐου.

Επισημαίνεται πως ότι τη σχολική χρονιά 2020-2021 στην Α΄ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές που γεννήθηκαν από

1-1-2014 έως και 31-12-2014.

Δικαιολογητικά εγγραφών: α. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας. Διευκρινίζεται ότι για την εγγραφή των μαθητών/τριών στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς/κηδεμόνες, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΑΙΘ.

β. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.) ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

γ. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή, σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ. Φ.6/1094/80261/Δ1/20-5-2015 εγκύκλιο του ΥΠΑΙΘ (Α.Δ.Υ.Μ.)

δ. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του/της μαθητή/τριας (λογαριασμός ΔΕΚΟ, εκκαθαριστικό ΔΟΥ, συμβόλαιο κατοικίας/ενοικίασης).

Αίτηση –δήλωση η οποία θα συμπληρώνεται από το γονέα-κηδεμόνα στο σχολείο.

Τα όρια της σχολικής μας περιφέρειας:  (χάρτης).

Οι ημέρες και ώρες εγγραφών:

Δευτέρα – Τετάρτη – Παρασκευή: 10.00π.μ -12.00 μ.μ. Είσοδος μόνο από την οδό Σίνα 70.

ΠΡΟΣΟΧΗ

Στη διαδικασία θα πρέπει να τηρούνται τα απαραίτητα μέτρα αποφυγής διασποράς του κορονοϊού, όπως αυτά έχουν ανακοινωθεί από τον Εθνικό Οργανισμό Δημόσιας Υγείας (Ε.Ο.Δ.Υ.)

ΜΑΣΚΑ- ΓΑΝΤΙΑ – ΑΠΟΣΤΑΣΗ

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Στο προαιρετικό ολοήμερο Πρόγραμμα δύνανται να εγγράφονται: 1. Οι μαθητές/τριες των οποίων εργάζονται και οι δύο γονείς/κηδεμόνες, προσκομίζοντας σχετική βεβαίωση του φορέα εργασίας τους ή κάρτα ανεργίας, στην περίπτωση που είναι άνεργοι. Δικαίωμα εγγραφής στο ολοήμερο δίνεται και στην περίπτωση που προσκομίζεται βεβαίωση εργασίας από τον ένα γονέα/κηδεμόνα ή κάρτα ανεργίας από τον άλλο. Για τους αυτοαπασχολούμενους, ελεύθερους επαγγελματίες, αγρότες κτλ. αρκεί η προσκόμιση πρόσφατης βεβαίωσης του ασφαλιστικού τους φορέα ή το πιο πρόσφατο ειδοποιητήριο πληρωμής του τρέχοντος έτους ακόμα και αν δεν έχει εξοφληθεί. 2. Οι μαθητές/τριες, των οποίων οι γονείς/κηδεμόνες ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες όπως,

• πολύτεκνοι/τρίτεκνοι/μονογονεϊκές οικογένειες, γονείς/κηδεμόνες με χρόνιες παθήσεις/ενταγμένοι σε πρόγραμμα απεξάρτησης/φυλακισμένοι, • πολίτες τρίτων χωρών που διαμένουν σε κέντρα ή σε δομές φιλοξενίας του ελληνικού κράτους ή της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ και τα παιδιά τους φοιτούν σε σχολικές μονάδες 5 Π.Ε. με εγγραφή στο πρωινό πρόγραμμα, και δεν είναι ενταγμένα στις λειτουργούσες Δ.Υ.Ε.Π. • Η εγγραφή των μαθητών/τριών που ανήκουν σε Ευάλωτες Κοινωνικές Ομάδες (Ρομά, προσφυγόπουλα) στο Ολοήμερο Πρόγραμμα γίνεται χωρίς προϋποθέσεις.

Παρακαλούμε,  όσοι γονείς ενδιαφέρονται για το ολοήμερο μαζί με τα δικαιολογητικά εγγραφής να προσκομίζουν και τα δικαιολογητικά του ολοημέρου.

Παρακάτω, μπορείτε να βρείτε την εγκύκλιο για τις εγγραφές, το ΑΔΥΜ του μαθητή, αίτηση για εγγραφή στο ολοήμερο πρόγραμμα του σχολείου καθώς και την περιφέρεια του 14ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΗΝ Α ΤΑΞΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ-2020-21

ΑΤΟΜΙΚΟ-ΔΕΛΤΙΟ-ΜΑΘΗΤΗ-ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ

ΣΧΟΛΙΚΗ-ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ-14ου-ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ-ΣΧΟΛΕΙΟΥ-ΑΘΗΝΩΝ