ΑΝΑΒΟΛΗ ΗΜΕΡΙΔΑΣ – ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟΥ

Μαρ 20209

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

σας ενημερώνουμε πως η επιμορφωτική ημερίδα της Τρίτης 10-3-2020 αναβλήθηκε, μετά από οδηγίες του ΥΠΑΙΘ, και κατά συνέπεια το σχολείο μας την Τρίτη (πρωινό και ολοήμερο) θα λειτουργήσει κανονικά.

Επίσης, με βάση την εγκύκλιο  «Oδηγίες σχετικά με τα μέτρα πρόληψης κατά της διασποράς του κορωνοϊού COVID-19 στις Σχολικές Μονάδες και φορείς που προσφέρουν εκπαιδευτικές υπηρεσίες», θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για:

1. A. Κλινική συμπτωματολογία του κορωνοϊού COVID-19: Η κλινική συμπτωματολογία του κορωνοϊού COVID-19 περιλαμβάνει: Πυρετό · Βήχα · Πονόλαιμο · Μυαλγίες · Αρθραλγίες · Αίσθημα κόπωσης · Δύσπνοια · Διάρροια και εμέτους (σπανιότερα)

Β. Ειδικά προληπτικά μέτρα για την αποφυγή ενδεχόμενης διασποράς του κορωνοϊού COVID-19 στις εκπαιδευτικές μονάδες. Μέλη της εκπαιδευτικής μονάδας (π.χ. μαθητές, σπουδαστές, φοιτητές, εργαζόμενοι, κλπ.) με ιστορικό ταξιδιού σε περιοχές με συνεχιζόμενη μετάδοση του ιού ή ιστορικό στενής επαφής με επιβεβαιωμένο κρούσμα λοίμωξης από τον κορωνοϊό COVID19, εντός των προηγούμενων 14 ημερών, οι οποίοι είναι ασυμπτωματικοί, συστήνεται να περιορίσουν τις επαφές τους, να απέχουν από τα μαθήματα ή την εργασία τους, μέχρις ότου παρέλθουν τουλάχιστον 14 ημέρες από την ημερομηνία επιστροφής τους από το ταξίδι ή την ημερομηνία τελευταίας στενής επαφής τους με επιβεβαιωμένο κρούσμα λοίμωξης από τον κορωνοϊό COVID-19 και να παρακολουθούν στενά την υγεία τους. Μέλη της εκπαιδευτικής μονάδας με ιστορικό ταξιδιού σε περιοχές με συνεχιζόμενη μετάδοση του ιού ή ιστορικό στενής επαφής με επιβεβαιωμένο κρούσμα λοίμωξης από τον κορωνοϊό COVID-19, εντός των προηγούμενων 14 ημερών, που εμφανίζουν οποιοδήποτε σύμπτωμα λοίμωξης αναπνευστικού (π.χ. πυρετό, βήχα, δύσπνοια,κλπ.), θα πρέπει άμεσα να επικοινωνήσουν με τον Εθνικό Οργανισμό Δημόσιας Υγείας (ΕΟΔΥ: τηλ. 2105212054) και να αναφέρουν το περιστατικό, ώστε να λάβουν άμεσα τις σχετικές οδηγίες για την αποφυγή και τον περιορισμό της διάδοσης του κορωνοϊού.

Σε περίπτωση εμφάνισης επιβεβαιωμένου κρούσματος κορωνοϊού COVID-19 στην εκπαιδευτική μονάδα, η εκπαιδευτική μονάδα υποχρεούται σε προσωρινή αναστολή της λειτουργίας της σαν επιβολή προληπτικού μέτρου, μετά από Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΚΥΑ) των Υπουργών Παιδείας & Θρησκευμάτων και Υγείας, η οποία θα δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως σύμφωνα με την Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου με θέμα: «Κατεπείγοντα μέτρα αποφυγής και περιορισμού της διάδοσης κορωνοϊού» (ΦΕΚ Α΄ 42/25.02.2020), άρθρο 1, παρ. 2.

Ευχαριστούμε για τη συνεργασία.

από κάτω από: Ανακοινώσεις| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΑΝΑΒΟΛΗ ΗΜΕΡΙΔΑΣ – ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟΥ

Μάρτιος 2020
« Φεβ   Απρ »