MIA ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Ιούν 201920

Την Παρασκευή  7-6-19 επισκέφτηκαν το σχολείο μας  μέλη της ομάδας Amputee Football k Paracycling η οποία  αποτελείται από άτομα που στην πορεία της ζωής τους ήρθαν αντιμέτωποι με την  αναγκαιότητα  απώλειας μέλους του σώματός τους.

Τα μέλη της ομάδας   εκπροσωπούν  τη χώρα μας σε διεθνείς αγώνες ποδοσφαίρου και  παραποδηλασίας  δημιουργώντας  μια κοινότητα  αθλητών που αποδεικνύει πως  η δύναμη του πνεύματος  και της ψυχής  ξεπερνά εμπόδια και δυσκολίες.

Οι μαθητές/τριες του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με τους αθλητές/τριες  και μέσα από την επικοινωνία αυτή να καλλιεργήσουν έννοιες  όπως η αποδοχή, η αλληλεγγύη, η κατανόηση. Στη συνέχεια δόθηκε φιλικός αγώνας ανάμεσα στα μέλη της ομάδας ποδοσφαίρου με τη σχολική μας ομάδα. Επίσης, τα μέλη της ομάδας παραποδηλασίας  παρουσίασαν  στα παιδιά   τα ποδήλατά τους   και τους έδωσαν την ευκαιρία να τα χρησιμοποιήσουν .

Ευχαριστούμε πολύ την ομάδα Amputee Football k Paracycling για την παρουσία της στο σχολείο μας ιδιαίτερα γιατί  είναι  το πρώτο σχολείο που επισκέπτονται, κάνοντας έτσι την παρουσία τους στο 14ο Δημ.Σχολείο Δημήτρης Πικιώνης ιδιαίτερα τιμητική.

Ευχαριστούμε την  κ.Λίνα  Λυκομήτρου     για τη δυνατότητα που μας έδωσε να έρθουμε σε επαφή με την ομάδα και τον κ.Γιάννη Χαραλαμπόπουλο, γυμναστή του σχολείου μας, για την οργάνωση και την προετοιμασία των παιδιών γι’αυτή την εκπαιδευτική δράση.

από κάτω από: Ανακοινώσεις| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο MIA ΞΕΧΩΡΙΣΤΗ ΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Ιούνιος 2019
« Μαΐ   Σεπ »