ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧ.ΕΤΟΣ 2019-20

Μαΐ 201919

Aγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

σας ενημερώνουμε πως όσοι ενδιαφέρονται να εγγράψουν τα παιδιά τους στο ολοήμερο σχολείο  για τη σχολική χρονιά 2019-20 θα πρέπει να συμπληρώσουν τη σχετική αίτηση-δήλωση και να προσκομίσουν τα παρακάτω δικαιολογητικά μέχρι  τις 11 Ιουνίου.

Στο Ολοήμερο Πρόγραμμα δύνανται να εγγράφονται: α) Οι μαθητές των οποίων εργάζονται και οι δύο γονείς, προσκομίζοντας σχετική βεβαίωση του φορέα εργασίας τους ή κάρτα ανεργίας, στην περίπτωση που είναι άνεργοι.

Δικαίωμα εγγραφής στο ολοήμερο δίνεται και στην περίπτωση που προσκομίζεται βεβαίωση  εργασίας από τον ένα γονέα ή κάρτα ανεργίας από τον άλλο.

Για τους αυτοαπασχολούμενους, ελεύθερους επαγγελματίες, αγρότες κτλ. αρκεί η προσκόμιση πρόσφατης βεβαίωσης του ασφαλιστικού τους φορέα ή το πιο πρόσφατο ειδοποιητήριο πληρωμής του τρέχοντος έτους ακόμα και αν δεν έχει εξοφληθεί.

β) Οι μαθητές, των οποίων οι γονείς/κηδεμόνες ανήκουν σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες όπως, πολύτεκνοι/τρίτεκνοι/μονογονεϊκές οικογένειες,

γονείς με χρόνιες παθήσεις,ενταγμένοι σε πρόγραμμα απεξάρτησης, φυλακισμένοι, πολίτες τρίτων χωρών που διαμένουν σε κέντρα ή σε δομές φιλοξενίας του ελληνικού κράτους ή της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ και τα παιδιά τους φοιτούν σε σχολικές μονάδες Π.Ε με εγγραφή στο πρωινό πρόγραμμα, και δεν είναι ενταγμένα στις λειτουργούσες Δ.Υ.Ε.Π.

Η εγγραφή των μαθητών που ανήκουν σε Ευάλωτες Κοινωνικές Ομάδες (Ρομά, προσφυγόπουλα) στο Ολοήμερο Πρόγραμμα γίνεται χωρίς προϋποθέσεις.

Για τους μαθητές/τριες της Α τάξης η σχετική αίτηση θα δίνεται στους γονείς από το γραφείο της Διεύθυνσης.

Όσοι γονείς ενδιαφέρονται θα προσκομίζουν τα παραπάνω δικαιολογητικά στο γραφείο της Διεύθυνσης  καθημερινά 8.15 -9.30 π.μ.

Η Διευθύντρια

Π.ΚΑΠΡΟΪΤΗ

από κάτω από: Ανακοινώσεις| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧ.ΕΤΟΣ 2019-20

Μάιος 2019