ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΟΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΝΟ ΤΗΣ ΥΠΑΤΗΣ ΑΡΜΟΣΤΕΙΑΣ

Μαρ 201914

Το σχολείο μας  συμμετέχει  στον 22ο Πανελλήνιο  Διαγωνισμό Μαθητικής Δημιουργίας της Ύπατης Αρμοστείας του Ο.Η.Ε για τους Πρόσφυγες  με Θέμα : «Ένα σπίτι μακριά από το σπίτι».

Οι μαθητές του Δ1 και της ΣΤ ΄ αποτύπωσαν, μετά από προετοιμασία με τις δασκαλές τους, μέσα από  ομαδικά έργα ζωγραφικής , ατομικά γραπτά κείμενα (δημιουργική γραφή), δημιουργία ιστορίας σε μορφή κόμικ , τη σημασία της έννοιας σπίτι, το βίωμα του πόνου  εξαιτίας της βίαιης εγκατάλειψης από την εστία, τη μνήμη που κρατά  το παρελθόν   ως πολύτιμο εργαλείο  της ταυτότητάς τους.  Έννοιες παναθρώπινες μια και η «ιστορία της ανθρωπότητας είναι μια ιστορία μετακίνησης των ανθρώπων».

Συγχαρητήρια στα παιδιά για τη συμμετοχή τους.

από κάτω από: Ανακοινώσεις| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΟΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΝΟ ΤΗΣ ΥΠΑΤΗΣ ΑΡΜΟΣΤΕΙΑΣ

Μάρτιος 2019
« Φεβ   Απρ »