ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΜΩΡΑΪΤΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Μαθητές  της σχολής Μωραΐτη επισκέφτηκαν το σχολείο μας τη Δευτέρα 12-2-2018 στα πλαίσια του προγράμματος  του σχολείου τους «Ημέρα χωρίς μάθημα». Τα παιδιά συνοδευόταν από καθηγήτριες του σχολείου τους  και τον αρχιτέκτονα Μηνά Παπαδάκη ο οποίος τους μίλησε για την ιστορία του σχολείου και το  αρχιτεκτονικό ενδιαφέρον που παρουσιάζει , ως ένα παράδειγμα κτιρίου του Μοντέρνου Κινήματος.

Τα παιδιά περιηγήθηκαν στους χώρους του σχολείου μας και συνομίλησαν με μαθητές της Στ’ τάξης  τα οποία  στα πλαίσια του προγράμματος «Η πόλη, το παιδί και το μνημείο» θα μελετήσουν και θα πραγματοποιήσουν δράσεις που αφορούν το σχολείο μας. Στη διάρκεια της επίσκεψης αυτής  τα παιδιά  είχαν την ευκαιρία να μιλήσουν  για το σχολείο τους , ποια στοιχεία το κάνουν ξεχωριστό και ρώτησαν τα παιδιά της Σχολής Μωραΐτη για τις εντυπώσεις τους. Έτσι άκουσαν  από εκείνους πως θεωρούνται  πολύ τυχερά που έχουν την ευκαιρία να ζουν σε ένα τόσο ελεύθερο περιβάλλον με ανοικτούς χώρους  και εξαιρετική θέα.