21 Μάρτη, Παγκόσμια ημέρα κατά του ρατσισμού – Παγκόσμια ημέρα ποίησης

Η  21 Μάρτη  έχει οριστεί ως παγκόσμια ημέρα κατά της ρατσιστικής βίας και των φυλετικών διακρίσεων. Συγχρόνως έχει οριστεί και ως παγκόσμια ημέρα  ποίησης. Αποκρούουμε κάθε ρατσιστική πρόκληση, με σεβασμό σε κάθε ιδιαιτερότητα σωματική, πνευματική, συναισθηματική και κάθε διαφορά γλώσσας, φύλου, φυλής, θρησκείας, χρώματος. Καλούμε επίσης όλα τα μέλη της σχολικής κοινότητας να μη σιωπούν, να μην παραμένουν απαθή ή αδιάφορα και κυρίως να μην φοβούνται να ενημερώνουν τους αρμοδίους ή να καταγγέλλουν τα φαινόμενα της βίας, των φυλετικών διακρίσεων  και του ρατσισμού που μπορεί να διαπιστώνονται στον χώρο του σχολείου.

Η ρατσιστική βία, λεκτική ή σωματική, δεν έχει θέση σε μια δημοκρατική κοινωνία.

Πολεμάμε το ρατσισμό με ένα τραγούδι

Από το ποίημα Στην κοιλάδα με τους ροδώνες του Νίκου Εγγονόπουλου

“Αλήθεια -των αδυνάτων αδύνατο

ποτές δεν εκατάφερα να καταλάβω /