Κατασκευαστικές εργασίες στο σχολείο μας αρχίζουν άμεσα

Οκτ 20157

Αγαπητοί γονείς, σας ενημερώνουμε ότι με δεδομένο το συμβάν του ατυχήματος και μετά από παρέμβαση της Δ/ντριας του Σχολείου και του Συλλόγου Γονέων, οι αρμόδιες υπηρεσίες του Δήμου κινητοποιήθηκαν και εκδήλωσαν ζωηρό ενδιαφέρον για επισκευαστικές εργασίες. Σήμερα 7/10/15 επισκέφθηκαν το σχολείο μας ο Αντιδήμαρχος Κτιριακών Έργων κ. Αποστολόπουλος, η Δ/ντρια Σχολικών κτιρίων κ. Γλένη, ο Προϊστάμενος Σχολικών Κατασκευών, κ Αδαμόπουλος, ακολουθούμενοι από τέσσερις ακόμη μηχανικούς του Δήμου και περιηγήθηκαν σε όλους τους χώρους του σχολείου μας. Διαπίστωσαν όλα τα επικίνδυνα σημεία στα οποία θα πρέπει να γίνουν παρεμβάσεις. Θα ξυστούν οι επικίνδυνοι σοφάδες και θα αποκατασταθούν, θα επιδιορθωθούν ή θα αντικατασταθούν τα ασφαλτόπανα, θα στερεοποιηθούν τα τζάμια στα παράθυρα ώστε να μην κινδυνεύουν με κατάρρευση, θα στερεωθούν τα καλοριφέρ τα οποία έχουν γείρει, θα καθαριστούν τα φρεάτια κλπ. Ήδη οι εργασίες θα ξεκινήσουν από ερχόμενο Σάββατο και γι’ αυτό θα υπάρχει μια μικρή αναστάτωση στο σχολείο για τους επόμενους δύο μήνες. Ο Σύλλογος Γονέων του Σχολείου μας θα παρέμβει και σε συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου όπου συζητείται το θέμα, ώστε σταθερά και αταλάντευτα να επιταχυνθούν οι διαδικασίες. Πιστεύουμε ότι όλα θα γίνουν το συντομότερο ώστε οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί να ζουν, να μαθαίνουν και να εργάζονται σε ένα περιβάλλον ασφαλές.
Με αφορμή την ανακοίνωση αυτή θέλουμε να ευχαριστήσουμε όλους τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς οι οποίοι συμμετείχαν σε εθελοντικές δράσεις για τον ευπρεπισμό του σχολείου μας στο πρώτο δεκαήμερο του Σεπτέμβρη. Το βάψιμο εσωτερικών χώρων που ήταν σε άθλια κατάσταση, το βάψιμο της καγκελόπορτας και των μπασκετών, το φύτεμα του παρτεριού με τα λουλούδια, ο καθαρισμός του πευκόφυτου χώρου από τα σκουπίδια και ο καθαρισμός των τζαμιών από τα συνθήματα, είναι δράσεις που μας γεμίζουν αισιοδοξία Όταν ο Δήμος ολιγωρεί αλλά εμείς μπορούμε, τότε με πνεύμα κοινότητας θα κάνουμε το καλύτερο. Ελπίζουμε ότι θα συνεχίσουμε να δείχνουμε το ενδιαφέρον και τη φροντίδα για το χώρο του σχολείου μας που τόσο αγαπούμε με τον ίδιο ζήλο και ενθουσιασμό και με πολλούς και ποικίλους τρόπους.

Η Δ/ντρια

από κάτω από: Ανακοινώσεις| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κατασκευαστικές εργασίες στο σχολείο μας αρχίζουν άμεσα

Οκτώβριος 2015
« Σεπ   Νοέ »