Δημιουργίες Μαθητών

«Ψάρια»

ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ-2016-Β
 Ψάρια Ομαδική εργασία μαθητών-μαθητριών της Β’ τάξης, στα πλαίσια του μαθήματος των εικαστικών, με αφορμή τα θερμά και ψυχρά χρώματα
Υλικά: Λαδοπαστέλ σε χαρτί
Εκπαιδευτικός :Μαγδαληνή Αποστόλου

«Η ελιά»

ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ-Δ-2 ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ-Δ-1
«Ψάρια»ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ-Δ-3Β ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ-Δ-4
 Τα δέντρα δημιουργήθηκαν από τους μαθητές και τις μαθήτριες των δύο τμημάτων της Δ’ τάξης, το σχολικό έτος 2015-16, στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος «Η ελιά», υπό την επίβλεψη της εκπαιδευτικού των εικαστικών, Μαγδαληνής  ΑποστόλουΥλικά: σύρμα, πηλόs, τέμπερες και  χρωματιστό χαρτόνι.

Σχολικό Έτος 2013-2014

• Μάθημα: Τεχνολογίες της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών

• Μάθημα: Εικαστικά

DSC00023-small

Σχολικό Έτος 2012-2013

• Μάθημα: Φιλαναγνωσίας & Ευέλικτης Ζώνης

Οι μαθητές της Στ΄τάξης στο πλαίσιο του προγράμματος «O Δημήτρης Πικιώνης, εμπνευστής προγράμματος φιλαναγνωσίας», επέλεξαν στίχους από ποιήματα των Ελύτη, Σεφέρη, Ρίτσο, Παλαμά που θεώρησαν ότι είναι κατάλληλοι σε ένα ποίημα για το σχολείο. Κατόπιν κατά ομάδες επεξεργάστηκαν τους στίχους αυτούς ως άσκηση δημιουργικής γραφής και διαμόρφωσαν ένα ποίημα για το σχολείο τους. Το ποίημα φιλοτέχνησαν με την εποπτεία του δασκάλου των εικαστικών σε χαρτί 1,50 μ. Χ 1μ και πραγματοποίησαν μια έξοχη καλλιτεχνική δημιουργία.

Στο Σχολείο μας

«O Δημήτρης Πικιώνης, εμπνευστής προγράμματος φιλαναγνωσίας»

• Μάθημα: Τεχνολογίες της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών

Δ’ Τάξη