Νοέ 202216

Βασικός σκοπός του σχεδίου δράσης της σχολικής μονάδας είναι η ομαλή μετάβαση των νηπίων από το νηπιαγωγείο στο δημοτικό σχολείο

1η δράση “Τα παιδιά ζωγραφίζουν στον τοίχο”

Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η πρώτη δράση μετάβασης από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο για το 13ο Νηπιαγωγείο Βόλου και το 2ο Δημοτικό Σχολείο Βόλου. Τα νήπια του 13ου Νηπιαγωγείου Βόλου και οι μαθητές της Α’ τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Βόλου δημιούργησαν από κοινού εικαστικό έργο με έμπνευση από το τραγούδι “Τα παιδιά ζωγραφίζουν στον τοίχο”. Η δράση πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με τις εκπαιδευτικούς του Νηπιαγωγείου κ.κ. Ευαγγελία Σδρούλια, Αρίστη Αγερώτη και Ελένη Παπαδημητρίου και τη διευθύντρια του Δημοτικού Σχολείου κ. Δέσποινα Μουζαλά η οποία διδάσκει το μάθημα των εικαστικών στην Α ‘ τάξη του δημοτικού. Το έργο και η δράση πραγματοποιήθηκαν με αφορμή τον εορτασμό της 17 Νοέμβρη. Το εικαστικό έργο των παιδιών πλαισιωμένο από το τραγούδι παρουσιάστηκε και στους γονείς των νηπίων στην αίθουσα εκδηλώσεων του Δημοτικού Σχολείου.

DSCN5963 DSCN5968 DSCN5975 DSCN5976 DSCN5978 DSCN5981 DSCN5982 DSCN5995

από κάτω από: Δράσεις| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Με βήματα χαράς και δημιουργίας πάω από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό Σχολείο 1η δράση

Τα σχόλια είναι κλειστά.