Επιμορφωση 2022

Τρίτη  31/01/2023  από 18.00 μέχρι 20.00

webinar με θέμα τα καθήκοντα και τις υποχρεώσεις ενός eTwinning Σχολείου. Δόθηκαν οδηγίες για την  αίτηση  eTwinning School Label.

εισηγήτρια η  Προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου Ριζαριού κ. Μαγκιώση Άννα

collage 97

16/01/2023 από τις 18.30-20.30
«STEM κι εκπαιδευτική ρομποτική »Διοργανώθηκε από το Νηπιαγωγείο Ριζαριού Τρικάλων σε συνεργασία με τον οργανισμό εκπαιδευτικής ρομποτικής WRO HELLAS.
Στόχος του σεμιναρίου: Οδηγίες για συμμετοχή στον Πανελλήνιο διαγωνισμό
εκπαιδευτικής ρομποτικής που διοργανώνεται από την WRO Hellas

Εισηγητές του σεμιναρίου που μας τίμησαν με την παρουσία τους ήταν ο πρόεδρος της WRO HELLAS κ Σομαλακίδης Ιωάννης ,ο κ Λούβρης Αριστείδης επίσημος προπονητής του οργανισμού ,η κ Σοφία Χριστοπούλου ,υπεύθυνη εκπαιδευτικής ρομποτικής της WRO HELLAS στην κατηγορία Νηπιαγωγείου , η κ. Βίκυ Χριστοπούλου ,εκπαιδεύτρια και προπονήτρια εκπαιδευτικής ρομποτικής ,που εξήγησε αναλυτικά τους όρους συμμετοχής των Νηπιαγωγείων στον διαγωνισμό εκπαιδευτικής ρομποτικής για το 2023 και η κ Μαγκιώση Άννα ,Προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου Ριζαριού και βραβευμένη Scientix Ambassador, που αναφέρθηκε εν συντομία στους στόχους της εκπαιδευτικής ρομποτικής και τα οφέλη της.
Το σεμινάριο έχει καταγραφει και ο σύνδεσμός του είναι

collage 1

10/01/2023  από τις 18:00.- 20.00

Διαδικτυακό σεμινάριο  “Γίνε Ήρωας του Διαδικτύου”

collage 86

Πέμπτη 15 .12 .2022 από τις 18.00 – 20.30.

«Η κατανόηση του κυβερνοχώρου ως προϋπόθεση κυβερνοασφάλειας »

Φορέας διοργάνωσης ήταν το Νηπιαγωγείο Ριζαριού Τρικάλων και εισηγητές ο  κ. Γεώργιος Παπαπροδρόμου, Υποστράτηγος ΕΑ, Πτυχιούχος Νομικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, Ειδικός σε θέματα αντιμετώπισης κυβερνο-εγκλήματος ,ο κ. Άρης Λούβρης, Εθνικός Συντονιστής του e Safety Label και Συντονιστής Ψηφιακού Εγγραμματισμού Περιφέρειας Αττικής, η κ Αγγελική Ρουμελιώτου ,Επιμελήτρια Ανηλίκων Δικαστηρίου Καλαμάτας, Κοινωνική λειτουργός και οι νηπιαγωγοί  κ Κωνσταντίνα Τάλλου ,Προϊσταμένη του 7ου Νηπιαγωγείου Ιωαννίνων κ Μαγκιώση Άννα ,Προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου Ριζαριού.collage 66

319421983 650111570092637 6741006558569064176 n

Πέμπτη 08 -12 -2022 από τις  18.00 – 20.30.

«Παιδικά τραύματα, σχολικός εκφοβισμός και αντιμετώπισή τους »

Εισηγητές  του σεμιναρίου ήταν :ο κ.Νίκος Λεκκός , Σχολικός Σύμβουλος Δημοτικής Εκπαίδευσης Κύπρου, ο  κ. Αριστοτέλης Σιακαβάρας, Αστυνόμος Α΄ του Τμήματος Ασφάλειας Τρικάλωνκαι η κ.Παναγιώτα Μπαντά ,Νηπιαγωγός .

collage 60

Τρίτη  29 -11 -2022 από τις  18.0020.30 «Διδάσκοντας SΤΕΜ κι εκπαιδευτική ρομποτική στην προσχολική      εκπαίδευση »

Εισηγητές του σεμιναρίου ήτανΝίκος Φαχαντίδης: Αναπληρωτής καθηγητής στο Τμήμα Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, επιστημονικά υπεύθυνος της Ακαδημίας Ρομποτικής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, διευθυντής του Π.Μ.Σ. “Επιστήμες της Αγωγής: Εφαρμογές Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών στην Εκπαίδευση και τη Διά Βίου Μάθηση” και διευθυντής του θεσμοθετημένου εργαστηρίου Εφαρμογών Πληροφορικής και Ρομποτικής στην Εκπαίδευση και την Κοινωνία,η κ.Μαγκιώση Άννα :Προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου Ριζαριού και η  κ.Χουλιάρα Θεοδώρα ,Προϊσταμένη του 1ου Νηπιαγωγείου Φαρσάλων
collage 51
«Αντισεισμική προστασία στο Νηπιαγωγείο και πυραφάλεια» Πέμπτη 24 Νοεμβρίου 2022 και ώρα 18.00 με 20.30
 Εισηγητές του σεμιναρίου ήταν η  κ Ασημίνα Κούρου, Αναπληρώτρια Προϊσταμένη Διεύθυνσης Κοινωνικής Αντισεισμικής Άμυνας του ΟΑΣΠ και ο  Ανυθποπυραγός κ Αναστάσιος Δαλαγιώργος της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Τρικάλων .
collage 42
 Τρίτη 15 Νοεμβρίου 2022 και ώρα 18.00 με 20.30 , με θέμα : «Αντιμετώπιση καταστάσεων στο Νηπιαγωγείο»
Πρώτος εισηγητής  ήταν ο κ Δημήτριος Γκιζλής ,φαρμακοποιός ,πιστοποιημένο μέλος ΚΑΡΠΑ,ο οποίος έδωσε στους εκπαιδευτικούς χρήσιμες συμβουλές για αντιμετώπιση διαφόρων ατυχημάτων στον χώρο του σχολείου  !
Στη συνέχεια η κ Εβελίνα Κουτζακιολάφη, Διαιτολόγος – Διατροφολόγος (ΜSc) Επιστημονική Συνεργάτης του Διαβητολογικού Κέντρου Α΄ Προπαιδευτικής Παθολογικής Κλινικής Π.Γ.Ν. ΑΧΕΠΑ Θεσσαλονίκης,μας μίλησε για την ισορροπημένη διατροφή στα μικρά παιδιά και την πρόληψη της παιδικής παχυσαρκίας παρέχοντας χρήσιμες συμβουλές και παραδείγματα που μπορούν να βοηθήσουν τα μικρά παιδιά να τρέφονται σωστά και υγιεινά.
collage 32
Παρασκευή 4 Νοεμβρίου 2022 και ώρα 18.00 έως 20.30
Το σεμινάριο χαιρέτησε η Προϊσταμένη του τμήματος Ευρωπαϊκών προγραμμάτων, εκπροσωπώντας το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ) ,κ Βάνα Σωτηροπούλου η οποία παρουσίασε τις δράσεις και τους τομείς του προγράμματος  .
Στη συνέχεια  η κ. Μαγκιώση Άννα ανέπτυξε τις δράσεις ΚΑ1 και ΚΑ2 , που αφορούν στην σχολική εκπαίδευση (Δράση ΚΑ1 κινητικότητας προσωπικού και δράση ΚΑ2 σχολικές συμπράξεις και συμπράξεις μικρής κλίμακας )και δόθηκαν πρακτικές πληροφορίες και συμβουλές για τη συγγραφή τους .
collage 25

20 Οκτωβρίου 2022 και ώρα 18.00 έως 20.30

Υλοποιήθηκε στις 20 Οκτωβρίου 2022 το 1ο σεμινάριο του κύκλου  με τίτλο «Code Week 2022» που διοργανώνει το Νηπιαγωγείο Ριζαριού Τρικάλων σε συνεργασία με  άλλα σχολεία για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.Εισηγήτρια του σεμιναρίου ήταν η κ. Μαγκιώση Άννα, Προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου.

collage 23