ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ
Παιχνίδια με τους αριθμούς!
Τα μαθηματικά είναι αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητας του ανθρώπου από τη στιγμή που γεννιέται αλλά και κομμάτι της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Πρέπει να έχουν σημασία και νόημα για τα παιδιά, να συνδέονται με την επίλυση αποριών ή προβλημάτων που προκύπτουν στην καθημερινότητά τους. Πρέπει τα παιδιά να εξασκούν μαθηματικές δεξιότητες μέσα από τη διαχείριση πολλών και διαφορετικών υλικών , μέσα από συνθήκες μάθησης που τους επιτρέπουν να παρατηρούν, να αναρωτιούνται, να ψάχνουν , να δοκιμάζουν , να αναθεωρούν και να ανακαλύπτουν!
Έτσι παίζουμε στην τάξη μας παιχνίδια μαθηματικών!
Ζητάμε από τα παιδιά να βάλουν στα πιατάκια τόσα μηλαράκια όσα δείχνει ο αριθμός από κάτω.
Σκορπίζουμε στο πάτωμα χαρτάκια με τους αριθμούς από το 1 έως το 10 και ζητάμε από δυο παιδιά να βρουν όσα περισσότερα χαρτάκια μπορούν με τον αριθμό που τους έχουμε υποδείξει, π.χ το 1 ή το 2 ή το 7 κ.α. Το παιχνίδι συνεχίζεται μέχρι να ολοκληρώσουν όλα τα παιδιά.