Γλώσσα- Αποκρυπτογράφηση με εικόνες.

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ
Δραστηριότητα πρακτικής και εξάσκησης με στόχο να συνειδητοποιήσουν τα παιδιά ότι οι λέξεις απαρτίζονται από μικρότερα κομμάτια, τα γράμματα. Το μαθησιακό αντικείμενο δίνει τη δυνατότητα στους μαθητές να αποκρυπτογραφήσουν λέξεις, χρησιμοποιώντας τα γράμματα του αλφαβήτου και τις εικόνες που τους δίνονται. Πιο συγκεκριμένα, η δραστηριότητα προσφέρεται, προκειμένου να εξασκηθούν οι μαθητές τόσο στην αναγνώριση του πρώτου γράμματος των λέξεων όσο και στην αντιστοίχιση λέξεων και εικόνων.

Ελάτε να παίξουμε με τις λέξεις να θυμηθούμε τα γράμματα- φωνήματα που έχουμε μάθει.         Πατήστε πάνω στην εικόνα .Στην συνέχεια στα  λευκά κουτάκια  σέρνω από τις μπερδεμένες φωνούλες  το αρχικό  γράμμα της κάθε εικόνας.