ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΑΜΙΑΣ 2-5-2018

Στα πλαίσια της ομαλής μετάβασης από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό, επισκεφτήκαμε το 2ο Δημοτικό Σχολείο Λαμίας. Τα παιδιά γνώρισαν τη δασκάλα , τα παιδιά της Α΄τάξης και είδαν την αίθουσα διδασκαλίας. Η δασκάλα κ. Τζένη τους μίλησε για το δημοτικό σχολείο, έλυσε τις απορίες των παιδιών για το καινούριο σχολείο και τους διάβασε το παραμύθι “Μακάρι … να μπορούσα να διαβάσω” της Γιολάντας Τσορώνη- Γεωργιάδη. Στη συνέχεια στο διάλειμμα, περπάτησαν στο προαύλιο και  έπαιξαν ένα παιχνίδι με τα παιδιά της Ά τάξης, υπό  την καθοδήγηση του γυμναστή του σχολείου.  Ο διευθυντής κ. Ρήγας και η κ. Γιώτα ξενάγησαν τα παιδιά στους χώρους του σχολείου ( κυλικείο, αίθουσα υπολογιστών, αίθουσα ολοήμερου, τουαλέτες κλπ). Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων πρόσφερε στα παιδιά του νηπιαγωγείου αναμνηστικά δωράκια. Τους ευχαριστούμε θερμά για την άψογη φιλοξενία.

Τα παιδιά του νηπιαγωγείου δώρισαν στην Α΄ τάξη μια ομαδική εικαστική εργασία όπου απεικονίζεται ένα λουλούδι με τις παλάμες των παιδιών και συμβολίζει

την επιθυμία τους  για ομαλή συνύπαρξη που αποτυπώνεται στο παρακάτω ποιηματάκι :

Απλώνουμε τα χέρια

μαζί να προχωράμε