Στις 17 Νοεμβρίου γιορτάσαμε την επέτειο του Πολυτεχνείου. Όλη την προηγούμενη εβδομάδα συζητήσαμε για τα γεγονότα που οδήγησαν στο Πολυτεχνείο και μέσα από οπτικοακουστικό υλικό, τραγούδια και αφηγήσεις παραμυθιών όπως η κυρά Δημοκρατία και η Ντενεκεδούπολη αναδείχτηκαν οι αφηρημένες έννοιες της δικτατορίας και της δημοκρατίας και έγιναν κατανοητές στα παιδιά. Την ημέρα της γιορτής τα παιδιά έφτιαξαν ομαδικές εργασίες για το Πολυτεχνείο καθώς και πανό και κρατώντας στο χέρι το κόκκινο γαρύφαλλο που έφτιαξαν έκαναν πορεία στην αυλή φωνάζοντας “Ψωμί, Παιδεία, Ελευθερία!, ένα σύνθημα που παραμένει πάντα επίκαιρο.
Και του χρόνου!