ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΟ “ΜΠΕΣ ΣΤΟΝ ΚΥΚΛΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ, ΚΟΜΠΟΣΤΟΠΟΙΗΣΕ ΚΑΙ ΕΣΥ”
Λαμβάνουμε μέρος στον διαγωνισμό του Make a wish για σχολεία δημιουργώντας την δική μας κατασκευή-αστέρι.
Μιλάμε για την διαφορετικότητα και την συμπερίληψη συνδυάζοντας την συμμετοχή μας στον διαγωνισμό με την παγκόσμια ημέρα ΑΜΕΑ και την συμμετοχή μας στη διαδικτυακή συνάντηση σχολείων όπου τραγουδήσαμε για την φιλία και την διαφορετικότητα με το τραγούδι “Το παραμύθι αρχίζει” (Θ. Μικρούτσικος, Μ.Καρακώστα).
Εμπνεόμαστε από το τραγούδι για την εικαστική μας δημιουργία στον διαγωνισμό του Make a Wish.
ΔΡΑΣΗ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΣΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ
Συνεργαζόμαστε με την εθελοντική ομάδα του συστεγαζόμενου 7ου Δημοτικού Σχολείου “Τί μπορώ να κάνω για εσένα” και χάρη στην άμεση ανταπόκριση της σχολικής μας κοινότητας συγκεντρώνουμε είδη πρώτης ανάγκης για το “Χαμόγελο του Παιδιού”. Έτσι συμβάλλουμε στο πνεύμα των Χριστουγέννων και μαθαίνουμε έμπρακτα τις έννοιες της αλληλεγγύης, της αλληλοβοήθειας και της προσφοράς.