ΜΑΙΟΣ 2024
Το σεμινάριο υλοποιήθηκε με συνεργασία του συλλόγου διδασκόντων και του συλλόγου γονέων του Νηπιαγωγείου μας.
Ενημερωθήκαμε και επικαιροποιήσαμε τις γνώσεις μας πάνω σε τρόπους πρόληψης και αντιμετώπισης ατυχημάτων, πνιγμονής, κάναμε βιωματικά την ΚΑΡΠΑ και γνωρίσαμε τον τρόπο λειτουργίας του απινιδωτή.
ΜΑΙΟΣ 2024
Παρακολούθηση διαδικτυακής επιμόρφωσης “Γνωρίζοντας τον Ρομποτικό Κόσμο: Η πρώτη επαφή με το Bee-Bot” από το Γραφείο Υποστήριξης, Helpdesk, για τη χρήση του νέου τεχνολογικού εξοπλισμού της Δημόσιας Εκπαίδευσης, διάρκειας 1 ώρας.
Δειγματική διδασκαλία πολύ ενδιαφέρουσα και δημιουργική , διάφορων ”silent book ” ,πραγματοποιήθηκε στο Νηπιαγωγείο μας από την Σύμβουλο εκπαίδευσης 1ης Θέσης ΔΙΠΕ Ανατολικής Αττικής δα Παιδικής Λογοτεχνίας Κα Ελένη Κοσμίδου με διοργάνωση της Συμβούλου εκπαίδευσης 1ης Θέσης κας Βαρβάρα Πρεβεζάνου . Τα παιδιά ανταποκρίθηκαν και συμμετείχαν πολύ ευχάριστα απαντώντας στις ερωτήσεις και κατέθεσαν ιδέες και σκέψεις δημιουργώντας ,νέο ,δικό τους βιβλίο με τίτλους που τα ίδια πρότειναν .
Απέσπασαν πολλά μπράβο από τις Σ.Ε και από τις Νηπιαγωγούς για την άψογη συμπεριφορά και συμμετοχή των.
Ακολούθησε συζήτηση της ομάδας των Νηπιαγωγών οι οποίες επισκέφθηκαν το Νηπιαγωγείο μας και παρακολούθησαν την επιμορφωτική δράση.
Παιδιά και Νηπιαγωγοί ευχαριστούμε την Σ.Ε. κα Β. Πρεβεζάνου και την Σ.Ε. κα Ε. Κοσμίδου για την όμορφη αυτή διδασκαλία.
ΑΠΡΙΛΙΟΣ 2024
Οι εκπαιδευτικοί παρακολούθησαν τηλεκπαίδευση για τη Δράση e-twinning διάρκειας 150 λεπτών με τίτλο ” Ημερίδα για αρχάριους 2:Δικτύωση-Εύρεση συνεργατών- Εγγραφή έργου στην πλατφόρμα ESEP.
20 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2023
Παρακολούθηση δια ζώσης επιμόρφωσης, διάρκειας τριών ωρών με τίτλο “ψηφιακή αναβάθμιση ιστοσελίδας- καλές πρακτικές” που διοργάνωσε το 13ο Νηπιαγωγείου Αγίας Παρασκευής με τον πληροφορικό Αλέξανδρο Χατζηανδρέου.
11 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2023
Παρακολούθηση επιμορφωτικού σεμιναρίου με θέμα: «Ψηφιακές δεξιότητες για την Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση: υποδομές και υπηρεσίες του ΕΚΤ για την εκπαιδευτική κοινότητα» το οποίο διοργανώθηκε από το Εθνικό Κέντρο Τεκμηρίωσης και ομάδα συμβούλων Δωδεκανήσου (ΠΕ02, 04, 06, 11, 86)
Σεμινάριο για τις ψηφιακές δεξιότητες για την Α/θμια και Β/θμια εκπαίδευση .
Παρακολούθηση επιμόρφωσης εκπαιδευτικών:
Πρόγραμμα Νηπιαγωγών για την πρόληψη της παραμέλησης και κακοποίησης του παιδιού «Αναγνωρίζω – Προστατεύω»από το ίδρυμα Eliza, υπό την επιστημονική καθοδήγηση του Δρ. Γιώργου Νικολαΐδη, Διευθυντή του Ινστιτούτου Υγείας του Παιδιού, της Δρ. Λήδας Αναγνωστάκη, Επίκουρης Καθηγήτριας ΤΕΑΠΗ Ε.Κ.Π.Α. και της Δρ. Ηλέκτρας Κουτσούκου, Νομικός, Διδάκτωρ Δικαιωμάτων του Παιδιού, διάρκειας 15 ωρών – 12 ώρες ασύγχρονης εκπαίδευσης και 3 ώρες σύγχρονης. εκπαίδευσης.
Από το Σεμινάριο ELIZA : Παρακολούθηση της πολύ ενδιαφέρουσας Γαλλικής Ταινίας ” Με τα μάτια της Νταβλά” στο Μέγαρο Μουσικής. Ακολούθησε ενημέρωση και κατάθεση απόψεων με Κοινωνική λειτουργό, Ψυχολόγο, Ψυχίατρο, Νομικό σύμβουλο.