Αρχική » Αρχική / Νέα » ΜΑΘΗ(ΜΑ)ΤΙΚΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ

1. 28/11/1925: Οι παιδαγωγοί Δημήτριος Γληνός και Αλέξανδρος Δελμούζος παύονται από τη Μαράσλειο Παιδαγωγική Ακαδημία, καθώς η διδασκαλία τους κρίθηκε εθνικά επιβλαβής. (Μαρασλειακά)

Μάρτιος 2019
« Φεβ   Απρ »

ΜΑΘΗ(ΜΑ)ΤΙΚΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ

ΜΑΘΗ(ΜΑ)ΤΙΚΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ, μια γιορτή για τα Μαθηματικά.

Στο Συμπόσιο θα παρουσιαστούν δραστηριότητες που έχουν υλοποιηθεί από  μαθητές/τριες και εκπαιδευτικούς στο πλαίσιο εκπαιδευτικών, δημιουργικών, ερευνητικών δραστηριοτήτων, της θεματικής εβδομάδας, καθώς και του  μαθήματος των Μαθηματικών.

Στόχος του Συμποσίου είναι η παρουσίαση στο ευρύ κοινό από μαθήτριες και μαθητές, με τη συνδρομή των εκπαιδευτικών τους, Μαθηματικών δραστηριοτήτων, όπως παιχνίδια, γρίφοι, εφαρμογές, αλγόριθμοι κ.ά., στα οποία θα έχουν την δυνατότητα να εμπλακούν διαδραστικά οι συμμετέχοντες.

Με αυτόν τον τρόπο επιδιώκεται να μοιραστούν όλοι, τόσο αυτοί που θα συμβάλλουν στη διοργάνωση των δραστηριοτήτων, όσο και εκείνοι που θα τις παρακολουθήσουν

• τη δυναμική των Μαθηματικών στη σύγχρονη εποχή
  • τις εφαρμογές τους στην καθημερινότητα
  • τη ζωντανή και διαρκή εξέλιξή τους σήμερα και
  • τη σχέση τους με την τέχνη, τον πολιτισμό και τις επιστήμες

μέσα και πέρα από τα προγράμματα σπουδών και τη σχολική ύλη.

Το Συμπόσιο θα πραγματοποιηθεί το

Σάββατο, 13 Απριλίου 2019

στο 4ο Γενικό Λύκειο Αιγάλεω

Ιερά Οδός 306, Αιγάλεω