ΕΟΡΤΗ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ

Τρεις Ιεράρχες (Ι.Μ. Οσίου Γρηγορίου – Άγιον Όρος)

Την Τρίτη 30 Ιανουαρίου 2018, είναι η εορτή των Τριών Ιεραρχών. Είναι οι προστάτες των γραμμάτων και κατ’ επέκταση μαθητών και εκπαιδευτικών. Οι μαθητές του σχολείου μας θα έρθουν στο σχολείο στις 08.30΄π.μ. και θα εκκλησιαστούν στον Ναό του Εσταυρωμένου με επικεφαλής τους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης και τη σημαία.

Μετά τον εκκλησιασμό όλοι οι μαθητές θα αποχωρήσουν.

Το Ολοήμερο δεν θα λειτουργήσει.

ΑΠΟΛΥΤΙΚΙΟ ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ

Τούς Τρεῖς Μεγίστους Φωστῆρας τῆς Τρισηλίου Θεότητος,τούς τήν οἰκουμένην ἀκτῖσι δογμάτων θείων πυρσεύσαντας,τούς μελιῤῥύτους ποταμούς τῆς σοφίας,τούς τήν κτίσιν πᾶσαν θεογνωσίας νάμασι καταρδεύσαντας,Βασίλειον τόν Μέγαν, καί τόν Θεολόγον Γρηγόριον,σύν τῷ κλεινῷ Ἰωάννη, τῷ τήν γλῶτταν Χρυσοῤῥήμονι,πάντες οἱ τῶν λόγων αὐτῶν ἐρασταί, συνελθόντες ὕμνοις τιμήσωμεν·αὐτοί γάρ τῇ Τριάδι, ὑπέρ ὑμῶν ἀεί πρεσβεύουσιν.