Αρχική » 2018

Αρχείο έτους 2018

1. 29/11/: Διεθνής Ημέρα Αλληλεγγύης προς τον Παλαιστινιακό Λαό
    Η Διεθνής Ημέρα Αλληλεγγύης προς τον Παλαιστινιακό Λαό γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 29 Νοεμβρίου, σύμφωνα με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης του ΟΗΕ που ελήφθη το 1977, με σκοπό να κάνει γνωστό στο διεθνές κοινό το παλαιστινιακό πρόβλημα.

Νοέμβριος 2020
« Οκτ

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!

Caravaggio: ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑ ΤΩΝ ΠΟΙΜΕΝΩΝ (ADORATION OF THE SHEPHERDS, 1609, Μουσείο Regionale, Messina)

Για τις γιορτινές μέρες που έρχονται,

ευχόμαστε

σε όλους μαθητές και γονείς, σε όλους τους συνανθρώπους μας,

ευτυχία και στιγμές ξεγνοιασιάς,

σε έναν κόσμο που αλλάζει,

με την ελπίδα προς το καλύτερο.

Ας είναι το 2019 μια χρονιά γεμάτη θαύματα.

Γεμάτη ευκαιρίες για πρόοδο και ανθρωπιά.

Με τις θερμότερες ευχές μας,

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων του Σχολείου

Τα σχολεία ανοίγουν μετά τις διακοπές την Τρίτη, 8 Ιανουαρίου 2019

Νέος διαγωνισμός μαθηματικών ικανοτήτων ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ

Ημερομηνία διεξαγωγής : Σάββατο 9 Φεβρουαρίου 2019

Τα τελευταία 80 χρόνια τους μεγαλύτερους και εγκυρότερους διαγωνισμούς για τα Μαθηματικά στην Ελλάδα, διεξάγει η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία (ΕΜΕ). Μέχρι τώρα, το κοινό τους ήταν οι μαθητές που διακρίνονται στα Μαθηματικά του Γυμνασίου και του Λυκείου (διαγωνισμοί Θαλής, Ευκλείδης, Αρχιμήδης) ή που βλέπουν τα Μαθηματικά και σαν παιχνίδι (διαγωνισμός Δημοτικού) με στόχο να χρησιμοποιήσουν οι μαθητές τη μαθηματική σκέψη σε ευχάριστα και έξυπνα προβλήματα.

Η ΕΜΕ αποφάσισε, με αφορμή τα 100 χρόνια από την ίδρυσή της, τη δημιουργία ενός νέου διαγωνισμού με το όνομα ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ.

Οι στόχοι του νέου διαγωνισμού είναι:

• Να αναπτύξουν οι μαθητές την κριτική τους ικανότητα και σκέψη.
  • Να αναγνωρίσουν οι μαθητές τη σημασία των Μαθηματικών στην καθημερινή πραγματικότητα.

Δήλωση συμμετοχής από 15 Νοεμβρίου 2018

Περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα της ΕΜΕ: http://www.hms.gr/pythagoras/index.html

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ – ΕΠΙΔΟΣΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ A΄ ΤΡΙΜΗΝΟΥ

Η  ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ  του Α΄ ΤΡΙΜΗΝΟΥ

θα  δοθεί   στους γονείς των μαθητών

των Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων

την ΠΕΜΠΤΗ, 20 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2018.

Επίσης θα ενημερωθούν για την πρόοδο των παιδιών τους οι γονείς των Α΄ και Β΄ τάξεων.

Παρακαλούνται όλοι οι γονείς να προσέλθουν στο σχολείο για ενημέρωση.

Το   ολοήμερο πρόγραμμα  θα  λειτουργήσει  κανονικά.

Την ίδια ημέρα επίσης θα γίνουν οι ΕΚΛΟΓΕΣ για την ανάδειξη νέου Δ.Σ. ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ & ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ.

ΕΚΛΟΓΕΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΓΟΝΕΩΝ & ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ ΣΤΙΣ 20 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2018

Αγαπητοί Γονείς & Κηδεμόνες,

Φέτος είναι χρονιά εκλογών για την ανάδειξη νέων μελών του Διοικητικού Συμβουλίου του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας, την Ένωση Γονέων και την Εξελεγκτική Επιτροπή.
Η διενέργεια εκλογών για την ανάδειξη νέου Διοικητικού Συμβουλίου του συλλόγου θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη, 20 Δεκεμβρίου 2018 και ώρες από 08:00π.μ έως 13:15 μ.μ. σε αίθουσα του σχολείου μας, κατόπιν της προκήρυξής τους στη Γ.Σ. που θα πραγματοποιηθεί στις 12 Δεκεμβρίου 2018.

Η υποβολή υποψηφιοτήτων για το νέο Δ.Σ., την Ένωση Γονέων και την Εξελεγκτική Επιτροπή θα πρέπει γίνει το αργότερο μέχρι και την Τρίτη 18 Δεκεμβρίου, στις 14:00΄.

Διαβάστε ολόκληρη την ανακοίνωση του Συλλόγου Γονέων εδώ

Κατεβάστε την αίτηση υποψηφιότητας εδώ

ΗΜΕΡΙΔΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΡΟΛΗΨΗΣ ΔΗΜΟΥ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ

Το Κέντρο Πρόληψης του Δήμου Περιστερίου ΟΔΟΙΠΟΡΙΚΟ,

στα πλαίσια των δράσεων του που αφορούν

στην προαγωγή της ψυχοκοινωνικής υγείας των δημοτών

διοργανώνει ημερίδα για γονείς και εκπαιδευτικούς με θέμα:

ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΕΣ ΚΑΙ ΨΥΧΟΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΠΑΙΔΙΩΝ –

ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ, ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ  ΑΛΛΑΓΗΣ.

ΕΠΕΤΕΙΟΣ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ

Την ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 16 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2018

οι εορταστικές εκδηλώσεις για την επέτειο του ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ

θα γίνουν στις 09.00’ στο αμφιθέατρο του Σχολείου.

Το ολοήμερο πρόγραμμα δεν θα λειτουργήσει.

ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ 2η ΤΟΜΥ

Στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας για τα Δικαιώματα του Παιδιού

η 2η Τοπική Μονάδα Υγείας Περιστερίου (Τ.ΟΜ.Υ.)

σε συνεργασία με το Δίκτυο για τα Δικαιώματα του Παιδιού

διοργανώνει ημερίδα με θέμα:

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΚΑΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ

ΑΡΧΑΙΡΕΣΙΕΣ ΣΤΑ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΚΑΙ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΣΥΜΒΟΥΛΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Την ΤΕΤΑΡΤΗ, 7 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2018 δεν θα γίνουν μαθήματα στο πρωινό και το ολοήμερο πρόγραμμα.

Τα σχολεία όλης της χώρας θα παραμείνουν κλειστά, λόγω των αρχαιρεσιών στα ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ και ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΣΥΜΒΟΥΛΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ.

Λογισμικό για παιδιά

• Το Tux Paint είναι ένα ελεύθερο, βραβευμένο πρόγραμμα ζωγραφικής για παιδιά ηλικίας από 3 εως 12 ετών. Το Tux Paint χρησιμοποιείται από μαθητές σχολείων σε όλο τον κόσμο για να αποκτήσουν ικανότητες στην ψηφιακή σχεδίαση.

• Το GCompris είναι λογισμικό υψηλής εκπαιδευτικής ποιότητας και αποτελείται από δραστηριότητες για παιδιά ηλικίας 2 έως 10 ετών.

• Η ώρα του κώδικα μία συλλογή από λογισμικά με σκοπό την εισαγωγή των παιδιών στην επιστήμη των υπολογιστών και τον προγραμματισμό. Οποιοσδήποτε μπορεί να μάθει …  Το Lightbot είναι ένα από αυτά.

• Με το Scratch μπορείτε να προγραμματίσετε τις δικές σας διαδραστικές ιστορίες, παιχνίδια και κινούμενα σχέδια και να τα μοιραστείτε με άλλα άτομα στη διαδικτυακή κοινότητα.Το Scratch είναι έργο της Lifelong Kindergarten Group της MIT Media Lab. Το Scratch παρέχεται δωρεάν. Υπάρχει η online έκδοση, η offline έκδοση που δεν απαιτεί σύνδεση στο διαδίκτυο και η έκδοση 1.4 (η οποία είναι εγκατεστημένη στο εργαστήριο πληροφορικής) και αφορά πιο παλιούς υπολογιστές χωρίς να απαιτεί σύνδεση στο διαδίκτυο.

ΕΠΕΤΕΙΟΣ του ΟΧΙ – 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940

1941 Τρεμπεσίνα, λίγο πριν την έφοδο του 14ου Συντάγματος Χανίων (Φωτογραφία της νοσοκόμας Μαρίας Χρουσάκη)

Την ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, 26 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2018

οι εορταστικές εκδηλώσεις για την

Επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940

θα ξεκινήσουν στις 09.00΄ π.μ. και θα τελειώσουν στις 10.30΄ π.μ. περίπου.

Το ολοήμερο πρόγραμμα δεν θα λειτουργήσει.