Αρχική » Αρχική / Νέα » ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ 2017

14/8/1974: Εκδηλώνεται στην Κύπρο ο δεύτερος «Αττίλας», με την προώθηση των τουρκικών δυνάμεων στη σημερινή γραμμή αντιπαράθεσης, μετά τον «τορπιλισμό» από τους Τούρκους των ειρηνευτικών συνομιλιών της Γενεύης. Σε ένδειξη διαμαρτυρίας, η Ελλάδα αποσύρει τις δυνάμεις της από το στρατιωτικό σκέλος του ΝΑΤΟ.

Φεβρουάριος 2017
« Ιαν   Μαρ »

ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ 2017

3ο-physics

11ος ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ «ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ»

Η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία, στο πλαίσιο του περιοδικού «Ο Μικρός Ευκλείδης» που εκδίδει, διοργανώνει τον 11ο Μαθητικό Διαγωνισμό στα Μαθηματικά, με τίτλο «Παιχνίδι και Μαθηματικά», για μαθητές Δημοτικού. Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί την Παρασκευή, 10 Μαρτίου 2017 για τους μαθητές της Ε’ και ΣΤ’ τάξης (8.15 έως 10.15)

Θέματα και λύσεις παλαιότερων Διαγωνισμών Μαθηματικών, πρόσθετες πληροφορίες, οδηγίες για τους Διαγωνισμούς έχουν αναρτηθεί στον διαδικτυακό τόπο της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας:  http://www.hms.gr/  αλλά και σε άλλους ιστότοπους. Ενδεικτικά εδώ

5ος  ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΦΥΣΙΚΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Η Α΄ ΦΑΣΗ του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Φυσικών 2015 για τους μαθητές της Ε΄ και Στ΄ τάξης του Δημοτικού Σχολείου, που διοργανώνει η ΕΝΩΣΗ ΕΛΛΗΝΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ υπό την επιστημονική ευθύνη του Πανεπιστημίου Αθηνών,  θα διενεργηθεί την Πέμπτη, 2 Μαρτίου 2017 (10.00-11.30) στο σχολείο μας.

Όσον αφορά στη Β΄ ΦΑΣΗ του Διαγωνισμού (για τους 2 πρωτεύσαντες μαθητές κάθε τμήματος) θα διενεργηθεί το Σάββατο, 29 Απριλίου 2017 (10.00-11.30) σε εξεταστικά κέντρα που θα ανακοινωθούν εγκαίρως από τους διοργανωτές.

Τα θέματα και οι λύσεις των παλαιότερων Διαγωνισμών Φυσικών, πρόσθετες πληροφορίες, οδηγίες για τους Διαγωνισμούς έχουν αναρτηθεί στον διαδικτυακό τόπο του Εργαστηρίου / Τομέα Φυσικών Επιστημών, Τεχνολογίας και Περιβάλλοντος του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Αθηνών: http://micro-kosmos.uoa.gr/gr/announcments/diagonismoi_fysikon_dimotikou.htm

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ!

* Η συμμετοχή στους διαγωνισμούς είναι προαιρετική και μπορούν να λάβουν μέρος μαθητές από όλα τα Δημοτικά Σχολεία της χώρας. Οι διαγωνισμοί διεξάγονται υπό την αιγίδα του ΥΠ.Π.Ε.Θ. τη δε  ευθύνη για τη διεξαγωγή έχουν οι εκπαιδευτικοί των αντίστοιχων τάξεων του σχολείου σε συνεργασία με τους Διευθυντές και τους οικείους Σχολικούς Συμβούλους.

MA8