Αρχική » Αρχική / Νέα » ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΤΑΞΗ ΠΡΟΣΦΥΓΟΠΑΙΔΩΝ ΣΕ ΔΟΜΕΣ ΥΠΟΔΟΧΗΣ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΠΡΟΣΦΥΓΩΝ (ΔΥΕΠ)

Φεβρουάριος 2017
« Ιαν   Μαρ »

Πολλοί γονείς μαθητών εκφράζουν προβληματισμό ή ανησυχούν μήπως η ένταξη των παιδιών προσφύγων στα σχολεία σημαίνει κίνδυνο για την υγεία των παιδιών μας. Για τον λόγο αυτό, ο Συνήγορος του παιδιού κ. Γιώργος Μόσχος δημιούργησε ένα βίντεο – συνέντευξη με τον παιδίατρο – επιδημιολόγο κ. Τάκη Παναγιωτόπουλο, καθηγητή στην Εθνική Σχολή Δημόσιας Υγείας και επιστημονικό σύμβουλο του ΚΕΕΛΠΝΟ με τις πιο συνηθισμένες ερωτήσεις σχετικά με τις μεταδοτικές ασθένειες και τα βασικά μέτρα πρόληψης.

Δείτε τη συνέντευξη εδώ:

Δείτε τη σχετική ανακοίνωση του ΥΠΠΕΘ για την ένταξη προσφυγοπαίδων σε Δομές Υποδοχής και Εκπαίδευσης Προσφύγων εδώ:

Δείτε τη σχετική εγκύκλιο (ΦΕΚ) εδώ: