ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΠΑΣΧΑ

«ἀμὴν ἀμὴν λέγω ὑμῖν ὅτι εἷς ἐξ ὑμῶν παραδώσει με»  (Κατά Ιωάννην, κεφ.ΙΓ) Λεονάρντο ντα Βίντσι: Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΔΕΙΠΝΟΣ (Leonardo Da Vinci: LA ULTIMA CENA), 1495-98 Από τους διασημότερους πίνακες από τον μεγαλοφυή Λεονάρντο ντα Βίντσι. Βρίσκεται στην αίθουσα φαγητού του μοναστηριού Santa Maria della Grazie (Παναγία της Χάριτος) στο Μιλάνο. Αξίζει να προσέξουμε τα συναισθήματα στα πρόσωπα και τα σώματα των δώδεκα Αποστόλων.

«ἀμὴν ἀμὴν λέγω ὑμῖν ὅτι εἷς ἐξ ὑμῶν παραδώσει με» (Κατά Ιωάννην, κεφ.ΙΓ)
                                                                                                                                                    Από τους διασημότερους πίνακες. Βρίσκεται στην αίθουσα φαγητού του μοναστηριού Santa Maria della Grazie (Παναγία της Χάριτος) στο Μιλάνο. Αξίζει να προσέξουμε τα συναισθήματα στα πρόσωπα και τα σώματα των δώδεκα Αποστόλων.

Λόγω των διακοπών του ΠΑΣΧΑ τα σχολεία κλείνουν την Παρασκευή 22 Απριλίου και ανοίγουν τη Δευτέρα 9 Μαΐου 2016.

Οι εκπαιδευτικοί του σχολείου εύχονται σε όλους

ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ!

Περισσότερα για τον πίνακα στο: ELNIPLEX