Αρχική » Αρχική / Νέα » ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΒΑΡΟΥΣ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΤΣΑΝΤΑΣ

1. 21/09/: Διεθνής Ημέρα Ειρήνης
    Η Διεθνής Ημέρα Ειρήνης καθιερώθηκε το 1981 από τον ΟΗΕ για να συμπίπτει με την ετήσια γενική συνέλευση του Οργανισμού κάθε Σεπτέμβριο. Από το 2001 γιορτάζεται σε σταθερή ημερομηνία, την 21η Σεπτεμβρίου κάθε χρόνου.

Απρίλιος 2014
« Μαρ   Μαΐ »

ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΒΑΡΟΥΣ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΤΣΑΝΤΑΣ

heavy-bag

Το Υπ. Παιδείας μεριμνώντας σχετικά με το ζήτημα του υπερβολικού βάρους της σχολικής τσάντας, που είναι αναγκασμένοι να μεταφέρουν καθημερινά οι μαθητές των Δημοτικών Σχολείων, υιοθετεί σειρά μέτρων ώστε να μειωθεί κατά το δυνατόν η μεταφορά από και προς το Σχολείο περιττού βάρους από αυτούς.

Συγκεκριμένα:

α) οι εκπαιδευτικοί  έχουν  εφοδιάσει τους μαθητές με το εβδομαδιαίο ωρολόγιο πρόγραμμα, το οποίο ο κηδεμόνας θα πρέπει να συμβουλεύεται καθημερινά.

β) με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών τους, οι μαθητές σε καθημερινή βάση θα μεταφέρουν στο σπίτι μόνο τα απαραίτητα βιβλία, τετράδια κ.λ.π. Τα υπόλοιπα θα παραμένουν στην τάξη, σε χώρο που έχουν καθορίσει οι εκπαιδευτικοί.

γ) μετά το τέλος των κατ΄οίκον εργασιών, συνιστάται ο έλεγχος του εβδομαδιαίου ωρολογίου προγράμματος, ώστε να αποφεύγεται από μέρους των μαθητών η άσκοπη μεταφορά βιβλίων και τετραδίων προς το σχολείο.

δ) γενικά, η τοποθέτηση των βιβλίων μέσα στην τσάντα θα πρέπει να γίνεται ώστε το κέντρο βάρους της να βρίσκεται όσο το δυνατόν πιο κοντά στη μέση. Και τέλος

ε) σε όλα τα αντικείμενα του μαθητή  (βιβλία, τετράδια, κασετίνες) θα πρέπει να αναγράφεται από την αρχή της σχολικής χρονιάς το ονοματεπώνυμο και το τμήμα του.

Με τον τρόπο αυτό και τη συνεργασία Σχολείου και Οικογένειας θα επιτευχθεί ο στόχος της ελαχιστοποίησης του βάρους της σχολικής τσάντας, με σκοπό την προστασία της σωματικής υγείας των μαθητών.