Εφαρμογή του προγράμματος «Τα Διδακτικά Βιβλία στο Σχολείο» 2019-20. : 2019-09-27

Τα διδακτικά βιβλία στο σχολείο 2019-20.

Σε εφαρμογή του προγράμματος «Τα Διδακτικά Βιβλία στο Σχολείο» (εγκύκλιος, Αρ.Πρωτ:  136712/Δ1/ 05-09-2019  «Λειτουργία Δημοτικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2019-2020», θέμα 5ο , ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου μας αποφάσισε, στις 10-09-2019, την παραμονή των σχολικών βιβλίων στο σχολείο το πρώτο και το  τρίτο Σαββατοκύριακο κάθε μήνα, από τον Οκτώβριο του 2019 έως τον Ιούνιο 2020.

Την ημέρα αυτή (Παρασκευή) δε θα δίδονται ασκήσεις, φωτοτυπίες κτλ. ούτε θα προγραμματίζονται τεστ για τη Δευτέρα της επόμενης εβδομάδας, και τα σχολικά βιβλία των μαθητών/-τριών θα παραμένουν στο σχολείο, ώστε οι μαθητές/-τριες να αξιοποιούν το χρόνο του Σαββατοκύριακου σε δικές τους ελεύθερες – δημιουργικές δραστηριότητες με τους γονείς τους.

Δεδομένου ότι οι σχολικές αίθουσες δε διαθέτουν χώρους για την ασφαλή φύλαξη των βιβλίων, τα βιβλία θα πρέπει να φυλάσσονται στην σχολική τσάντα και οι μαθητές/-τριες να παίρνουν μαζί τους τα απαραίτητα.

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας έχει μεριμνήσει για την προμήθεια ειδικής τσάντας για την μεταφορά των απαραίτητων σχολικών ειδών κατά την υλοποίηση της δράσης.