Εκπαιδευτική Εκδρομή Β’ Τάξης

Συγγραφέας: 13ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ | Κατηγορία Εκδρομές | , στις 26-01-2019

Νοέμβριος… μήνας για την ελιά και το λιομάζωμα…

Έχοντας οργανώσει και υλοποιήσει πρόγραμμα για την ελιά,  οι μαθητές/τριες  και οι δασκάλες της Β΄ τάξης (κ. Λιμπανοβνού,  κ. Παπαδάκη)  αποφασίσαμε να περάσουμε από τη θεωρία στην πράξη!

Έτσι λοιπόν ταξιδέψαμε μέχρι την Ελάτεια του Ν. Λάρισας. Εκεί  είχαμε την ευκαιρία  να επισκεφθούμε έναν υπέροχο πολυχώρο  όπου τα παιδιά ξεναγήθηκαν νοερά σ’ άλλες εποχές, γεύτηκαν διάφορες ποικιλίες ελιάς και το μοναδικής ποιότητας ελληνικό λάδι πάνω σε ζυμωτό ψωμί. Επίσης παρακολούθησαν σχετικά βίντεο, έθεσαν ερωτήματα, πήραν απαντήσεις… Ξεναγήθηκαν  στο Λαογραφικό Μουσείο που βρίσκεται στον ίδιο χώρο και τέλος πήγαν  στον ελαιώνα, όπου σαν μικροί εργάτες,  ‘βίωσαν’ όλη τη διαδικασία που ακολουθείται για το μάζεμα της ελιάς!

Η εμπειρία;  Αξέχαστη!!!

μπορείτε να δείτε παρακάτω το φωτογραφικό υλικό από την εκπαιδευτική αυτή επίσκεψη