Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων 2023-24

Κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά (2023-24) πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας 2 Καινοτόμα Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων. Παρακάτω παρουσιάζονται οι δράσεις που οργανώθηκαν κατά την υλοποίησή τους.

Τα συναισθήματά μου/σου/του… όλων!      (τάξη Β’)

Στο πρόγραμμα αυτό ασχοληθήκαμε με την ψυχική υγεία, τη συναισθηματική αγωγή και τις διαπροσωπικές σχέσεις των παιδιών της πρωτοσχολικής ηλικίας τόσο στα πλαίσια του σχολικού περιβάλλοντος όσο και στο ευρύτερο κοινωνικό πλαίσιο. Ακολουθούν οι δράσεις αναλυτικά:

ΕΥ ΖΗΝ – Τα συναισθήματά μου/σου/του… όλων!

Δράση Φιλαναγνωσίας – Η Χόλι γεμίζει το κόκκινο σακίδιο

Δράση Φιλαναγνωσίας για τη Παγκόσμια μέρα ΑΜΕΑ, Β’ τάξη

2 Απριλίου – Παγκόσμια Μέρα Παιδικού Βιβλίου και Αυτισμός

Παγκόσμια Ημέρα κατά του Σχολικού εκφοβισμού

Φ.Ε. Ο Νόλαν μετράει τα αστέρια (3 δ.ώ.)

Επαγγέλματα σωρό, τι θα γίνω απορώ!     (Β’ και Στ’ τάξη)

Στο πρόγραμμα αυτό ασχοληθήκαμε με τους τομείς των επαγγελμάτων και διαπιστώσαμε πόσα διαφορετικά επαγγέλματα μπορούν να εμπεριέχονται σε καθέναν από τους τομείς. Ακολουθούν οι δράσεις αναλυτικά:

Επαγγέλματα σωρό, τι θα γίνω απορώ…

Παρέα με τον Νίκο & τον Αργύρη – συνέντευξη

Η συγγραφέας Τζένη Κουτσοδημητροπούλου στο σχολείο μας

Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Δράμας

Επίσκεψη σε Πυροσβεστική Υπηρεσία Δράμας και Μουσείο Τρένων Δράμας

Μουσείο Παγωτού ΚΡΙ ΚΡΙ

Καλοκαιρινή Γιορτή

5c1126f1 1e9b 41f1 adb8 0fc86097b6f8

Σας προσκαλούμε στην καλοκαιρινή γιορτή του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας. Στον προαύλιο χώρο του σχολείου θα λειτουργήσει παζαράκι με δημιουργίες των παιδιών και τα παιδιά θα μας παρουσιάσουν μουσικοθεατρικά δρώμενα. Θα ακολουθήσει πάρτι με μουσική και χορό.

Καλό καλοκαίρι!!