Παγκόσμια Ημέρα κατά του Σχολικού εκφοβισμού

431262951 1333637210680092 8662254050111371300 nΣτα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας κατά του Σχολικού εκφοβισμού, οι μαθητές κι οι μαθήτριες της Β’ τάξης του σχολείου μας, διάβασαν το βιβλίο “Ένα λουλούδι που το έλεγαν Αρλεκίνο”, μίλησαν για τη διαφορετικότητα όλων μας και για το πόσο η μοναδικότητά μας κάνει τον κόσμο αυτό όμορφο.

Στο τέλος φτιάξαμε το δικό μας “λιβάδι” από Αρλεκίνους, για να θυμίζει πως όλοι μαζί φτιάχνουμε έναν υπέροχο πολύχρωμο κόσμο! (περισσότερα…)

Παγκόσμια Ημέρα κατά του Σχολικού εκφοβισμού

Στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας κατά του Σχολικού εκφοβισμού, οι μαθητές κι οι μαθήτριες των Γ’ και Δ’ τάξεων του σχολείου μας, συμμετείχαν στο 9ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ κατά της σχολικής βίας, στις 6 Μαρτίου 2024, το οποίο πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο Κραχτίδη. Στο Φεστιβάλ, οι μαθητές κι οι μαθήτριες τραγούδησαν κι έκαναν στη νοηματική γλώσσα το τραγούδι “Ν’ αγαπάς” του Παντελή Θαλασσινού.

Στις υπόλοιπες τάξεις έγιναν επίσης δράσεις που αφορούν τη μέρα αυτή.

Προεπισκόπηση εικόνας