“ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΑΓΑΠΗ”

Αγαπητοί Γονείς/Κηδεμόνες

Στις μέρες μας, πολλοί συνάνθρωποί μας που ζουν γύρω και πολύ κοντά μας, έχουν δυσκολία να αγοράσουν ακόμη και τα καθημερινά τους τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης.

Το 13ο Δημοτικό Σχολείο συμμετέχει ενεργά στη δράση με πρωτοβουλία της Ένωσης Κυριών Δράμας – Σπίτι Ανοιχτής Φιλοξενίας έτσι ώστε να συγκεντρωθούν τρόφιμα και άλλα βασικά είδη για τους συμπολίτες μας που έχουν ανάγκη, προσφέροντας προσωρινή ανακούφιση σε οικογένειες της κοινωνίας της Δράμας που βρίσκονται σε δυσχερή οικονομική κατάσταση.

Η διαδικασία συγκέντρωσης των τροφίμων και ειδών πρώτης ανάγκης θα γίνεται στο χώρο του σχολείου μας, σε ειδικά κουτιά με το λογότυπο του εν λόγω Φιλανθρωπικού και Πολιτιστικού Σωματείου, από Πέμπτη 30 Νοεμβρίου έως και Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου 2023.

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την όποια προσφορά σας!

Προτεινόμενα τρόφιμα μακράς διαρκείας και υψηλής διατροφικής αξίας:

• Γάλα εβαπορέ, ζυμαρικά, ρύζι, όσπρια, ζάχαρη, αλεύρι, λάδι, χυμούς, μέλι, δημητριακά, καφές, τσάι, προϊόντα ψύξης κατάψυξης, μπισκότα και άλλα.
  • Χριστουγεννιάτικα γλυκίσματα (αρκεί να έρθουν τις τελευταίες ημέρες για να μην αλλοιωθούν)

Προτεινόμενα καθαριστικά και είδη προσωπικής υγιεινής:

• Είδη υγιεινής: μαλακτικά ρούχων, καθαριστικά και απολυμαντικά γενικής χρήσης, απορρυπαντικό πλυντηρίου, χλωρίνη, οδοντόκρεμες κ.λπ.
  • Είδη οικιακής χρήσης: χαρτί υγείας, χαρτί κουζίνας, χαρτοπετσέτες, λαδόκολλα, διαφανή μεμβράνη, απορρυπαντικά πιάτων κ.λπ.
  • Είδη βρεφικής φροντίδας: πάνες, μωρομάντηλα, σαμπουάν, αφρόλουτρα.
  • Είδη προσωπικής φροντίδας: σαμπουάν, αφρόλουτρα, οδοντόκρεμες, οδοντόβουρτσες κ.λπ.