ΜΕΝΟΥΜΕ ΣΠΙΤΙ – Προτάσεις για δημιουργική απασχόληση

Αγαπημένοι μας μαθητές καλώς ήρθατε!

Σε αυτήν τη σελίδα θα έχετε άμεση πρόσβαση στα διαδραστικά σχολικά βιβλία, σε χρήσιμα εκπαιδευτικά sites του Υπουργείου Παιδείας και σε ποικίλες προτάσεις που θα συγκεντρώνουμε όλοι οι εκπαιδευτικοί σας για το διάστημα που τα σχολεία θα παραμείνουν κλειστά.

Η Διεύθυνση και οι εκπαιδευτικοί

του 13ου Δημοτικού Χαλανδρίου

Το όνομά μου είναι Κορονοϊός, ένα ενημερωτικό φυλλάδιο για παιδιά!

Ένα πολύ ευχάριστο και κατατοπιστικό έντυπο για το πρόβλημα των καιρών! Ευκαιρία για συζήτηση και ενημέρωση των μικρών από τους μεγάλους. Για να το διαβάσετε πατήστε τον σύνδεσμο

Διαδραστικά Σχολικά Βιβλία

O επίσημος δικτυακός τόπος του Υπουργείου Παιδείας για τη διάθεση σε εκπαιδευτικούς και μαθητές της ψηφιακής μορφής των σχολικών βιβλίων.

Ψηφιακό Σχολείο – Ψηφιακό Εκπαιδευτικό Περιεχόμενο της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης

Η κεντρική σελίδα για το Ψηφιακό Εκπαιδευτικό Περιεχόμενο της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Μέσω της σελίδας αυτής μπορείτε να μεταβείτε στις τέσσερις (4) βασικές διαδικτυακές υπηρεσίες του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων για το Ψηφιακό Εκπαιδευτικό Περιεχόμενο της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης :

1. Διαδραστικά Σχολικά Βιβλία
  2. Ψηφιακά Αποθετήρια Ανοιχτών Εκπαιδευτικών Πόρων «Φωτόδεντρο»
  3. Εθνικός Συσσωρευτής Εκπαιδευτικού Περιεχομένου «ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ»
  4. Ψηφιακή Εκπαιδευτική Πλατφόρμα για μαθητές και εκπαιδευτικούς «e-me»

Φωτόδεντρο – ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΥΣΣΩΡΕΥΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ

Η κεντρική e-υπηρεσία του ΥΠΑΙΘ για τη διάθεση ψηφιακού εκπαιδευτικού περιεχομένου στα σχολεία. Εδώ μπορείτε να αναζητήσετε με ενιαίο τρόπο ψηφιακό εκπαιδευτικό υλικό που βρίσκεται σε αποθετήρια του ΥΠΑΙΘ αλλά και αλλού, όπως σε εκπαιδευτικές πύλες, ιστότοπους μουσείων κλπ.

Ψηφιακά Διδακτικά Σενάρια (Πλατφόρμα ΑΙΣΩΠΟΣ)

Διαδικτυακή Εκπαιδευτική Τηλεόραση

Πλατφόρμα του Τμήματος Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων που δίνει τη δυνατότητα στους χρήστες να δημιουργούν, μοιράζονται και αξιολογούν ψηφιακό περιεχόμενο.