ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ

Δράσεις κατά της Σχολικής Βίας

Στο πλαίσιο του προγράμματος για την αντιμετώπιση της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού και την ευαισθητοποίηση της σχολικής κοινότητας στην αποτελεσματική πρόληψη και αντιμετώπιση φαινομένων βίας που συνδέονται με τη σχολική ζωή και καθημερινότητα, οι μαθητές των τάξεων Γ, Δ, Ε & ΣΤ του σχολείου μας αφιέρωσαν τις δύο πρώτες διδακτικές ώρες του σχολικού προγράμματος στη δημιουργία κόμικς, μικρών εικονογραφημένων ιστοριών, που αναδεικνύουν το πρόβλημα μέσα από τα μάτια των παιδιών, αλλά προτείνουν και λύσεις για παρέμβαση και αντιμετώπιση της εκδήλωσης βίας μεταξύ μαθητών στο σχολείο ή σε άλλους χώρους.

Πώς εμπνεύστηκαν τα παιδιά; Εδώ απαντά το σύνθημα: “Με σύμμαχό σου τα βιβλία, διώξε τη βία απ΄τα σχολεία”. Σε κάθε τάξη, οι μαθητές διάβασαν, συζήτησαν και δραματοποίησαν ιστορίες, κατάλληλες για την ηλικία τους. Μέσω αυτής της διαδικασίας, τα παιδιά μπόρεσαν να βιώσουν και κατά συνέπεια να κατανοήσουν καλύτερα τέτοιες εκδηλώσεις ανθρώπινης συμπεριφοράς, να διερευνήσουν τα αίτια και τις συνέπειές της και να συζητήσουν τρόπους αποτελεσματικής αντιμετώπισης. Στη συνέχεια, οι μαθητές και οι μαθήτριες συνεργάστηκαν σε μικρές ομάδες για να αποτυπώσουν στο χαρτί διάφορες καταστάσεις εκφοβισμού και τρόπους αντιμετώπισής του.

Η φαντασία, η ευρηματικότητα, η ευαισθησία, αλλά και η «σοφία» των παιδιών πραγματικά μας εκπλήσσουν ευχάριστα. Οι φιγούρες των ηρώων στις ιστορίες τους, άλλοτε ψηλές και δυνατές, άλλοτε κοντές κι αδύναμες, οι εκφράσεις τους που δείχνουν φόβο, αγωνία, λύπη, αλλά και χαρά και ανακούφιση και φιλία, τα λόγια τους που προτρέπουν: «Ποτέ βία!», «Πάντα φίλοι!» «Συγγνώμη!» «Σας συγχωρώ» δίνουν μαθήματα ανθρωπιάς σε όλους μας.
Η εμψύχωση των μαθητών και μαθητριών έγινε από την εκπαιδευτικό της Αγγλικής Γλώσσας κ. Νικολάκη Αικατερίνη

εκφοβισμός_comics_Γ1 τάξη

εκφοβισμός_comics_Δ τάξη