ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ – 2ος “ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ – ΕΥ ΖΗΝ”

Μαρ 20228

Τα τμήματα Α1 και Α2  θα ασχοληθούν με το θέμα: “Υγιή παιδιά, υγιής πλανήτης

Τα τμήματα Β1 και Β2  θα ασχοληθούν με το θέμα: “Εγώ και οι συμμαθητές μου”

“Στο πλαίσιο του εργαστηρίου δεξιοτήτων, με αφορμή την θεματική ενότητα “Ευ Ζην – Εγώ και οι συμμαθητές μου”, οι μαθητές του Β2 ζωγράφισαν το πρόσωπο του διπλανού τους στο θρανίο με κηρομπογιές σε Α4 χαρτί.

Παρόλο που η μάσκα, λόγω Κορονοϊού, αφαιρεί μέρος της αναγνωρισημότητας του προσώπου κάθε ατόμου, ωστόσο καθένας μπορεί να αναγνωρίσει, τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του κάθε μαθητή, όπως τα μαλλιά, τα μάτια, το σχήμα γενικότερα του προσώπου. Ακόμα και τα ρούχα ή ακόμα και την ίδια την μάσκα που αποτελεί μέρος της αισθητικής του κάθε μαθητή άρα και κομμάτι της προσωπικότητας του.

Οι μαθητές λοιπόν παρόλο που γνωρίζονται μεταξύ τους, κλήθηκαν να παρατηρήσουν για μια διδακτική ώρα, πιο ιδιαίτερα τους συμμαθητές τους αντλώντας νέα στοιχεία για την προσωπικότητα τους.”

Ενδεικτικές προσωπογραφίες

δεξιοτήτων 1δεξιοτήτων 2 1δεξιοτήτων 9δεξιοτήτων 10

δεξιοτήτων 11δεξιοτήτων 12δεξιοτήτων 14δεξιοτήτων 15

Τα τμήματα Γ1 και Γ2  θα ασχοληθούν με το θέμα: ” Είμαστε όλοι εδώ”