ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΙΝΕΤΑΙ…ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΦΥΣΙΚΗΣ

Νοέ 202126

4

Σήμερα 26-11-2021, στο σχολείο μας, οι μαθητές της Ε΄ και Στ΄ τάξης είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν και να συμμετάσχουν σ΄ένα  εκπαιδευτικό πρόγραμμα με ζωντανή παρουσίαση πειραμάτων από τον κ. Δημήτρη Κονιδιτσιώτη (Χημικός-μέλος Ένωσης Φυσικών Ελλάδας) .

5

1

Τα παιδιά είχαν τη δυνατότητα να γνωρίσουν τις έννοιες και τα φαινόμενα των φυσικών επιστημών μέσα από τα εντυπωσιακά και έξυπνα πειράματα. Και…ναι η επιστήμη μπορεί να είναι και διασκεδαστική.

3

Αξιοποιήθηκαν διδακτικά οι ενότητες: Υλικά σώματα, μίγματα, θερμότητα, ενέργεια, οξέα ,βάσεις, άλατα, του σχολικού βιβλίου « Φυσικά της Ε΄ και Στ’ τάξης».

2

Με το τέλος του προγράμματος οι μαθητές ήταν πολύ ευχαριστημένοι και πολύ ενθουσιασμένοι, καθώς γνώρισαν με βιωματικό τρόπο τον κόσμο των επιστημών και ανακάλυψαν την ομορφιά της φυσικής και χημείας.

*Το κείμενο συνέταξε η εκπαιδευτικός κ. Ελένη Σεραφείμ

από κάτω από: Σχολικό έτος 2023-2024.| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΙΝΕΤΑΙ…ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ ΦΥΣΙΚΗΣ