Αγγλικά ΣΤ΄

Στα πλαίσια του μαθήματος των Αγγλικών και ακολουθώντας τη διαθεματική προσέγγιση στη διαδικασία απόκτησης γνώσεων και δεξιοτήτων, τα παιδιά της ΣΤ’ τάξης του σχολείου μας υπό τον συντονισμό, την εποπτεία και την καθοδήγηση της αρμόδιας καθηγήτριας κ. Πάνου Μάρθας, ολοκλήρωσαν μια ομαδική εργασία (project).

Ο θεματικός άξονας της εργασίας ήταν η Γεωγραφία και το τελικό αποτέλεσμα ήταν η παραγωγή μιας χειροποίητης αφίσας, στην οποία παρουσιάζεται ένας τόπος / ταξιδιωτικός προορισμός που έχουν επιλέξει τα παιδιά, μέσα από κείμενα, φωτογραφίες και σκίτσα.

Οι ομάδες φτιάχτηκαν με τη λογική των ανάμεικτων ικανοτήτων. Στη συνέχεια, έγινε από κοινού επιλογή του κεντρικού θέματος καθώς και κατανομή ρόλων και αρμοδιοτήτων, έτσι ώστε να αξιοποιηθούν τα ταλέντα και οι ικανότητες όλων ανεξαιρέτως των μελών στο μέγιστο δυνατό βαθμό. Μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα (3 διδακτικές ώρες) τα παιδιά ολοκλήρωσαν την εργασία τους μέσα στη σχολική τάξη, παράγοντας ένα αρτιότατο αποτέλεσμα και ανανεώνοντας τις σχέσεις συνεργασίας μεταξύ τους.

Οι αφίσες έχουν αναρτηθεί μέσα στη σχολική τάξη και με καμάρι τις παρουσιάζουμε και σε εσάς μέσα από την ιστοσελίδα του σχολείου μας.