ΔΙΚΤΥΑ: “Οικολογικά Σχολεία” και “Σχολεία για το Κλίμα, Νησίδες Ανθεκτικότητας και Αλλαγής”

Το σχολείο μας από φέτος ανήκει στο δίκτυο “Οικολογικά Σχολεία (Eco Schools)” και στο Τοπικό Δίκτυο Περ/κής Εκπ/σης με τίτλο :”Σχολεία για το κλίμα , Νησίδες ανθεκτικότητας και αλλαγής”.

Το περιβάλλον, η φύση της γειτονιά μας, το ενεργειακό αποτύπωμα του σχολείου μας, οι οικολογικές δράσεις είναι μερικές μόνο από τις έννοιες που θα μας απασχολήσουν έντονα φέτος. Το σχολείο μας δραστηριοποιείται έντονα σε θέματα ανακύκλωσης (χαρτιού, μπαταριών και προσεχώς τόνερ – μελανιών εκτυπωτών και φωτοτυπικών μηχανημάτων, καθώς και μικροσυσκευών) και κυκλικής οικονομίας.  Τα παιδιά της Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄ φέτος θα συμμετάσχουν σε εκπαιδευτικές δραστηριότητες και προγράμματα με γνώμονα το περιβάλλον, την οικολογία και την ανάδειξη της κλιματικής κρίσης.

Ας προσπαθήσουμε όλοι και όλες μαζί για ένα καλύτερο περιβάλλον!

ecoschools260x360       123456 orig