Κέντρο Πρόληψης “Αθηνά Πολύβουλος”

Το σχολείο μας κατά το έτος 2023-24 συνεργάζεται με το Κέντρο Πρόληψης “Αθηνά Πολύβουλος”. Πιο συγκεκριμένα η Δ΄ τάξη, η Στ΄ τάξη και το τμήμα του Ολοήμερου με τα παιδιά των Γ΄ και Δ΄ τάξεων, θα πραγματοποιήσουν προγράμματα ανάπτυξης δεξιοτήτων, με τους τίτλους: “Υπερ-δεξιότητες” (Δ΄ τάξη) και “Ο φανταστικός κόσμος” (Τμήμα Ολοήμερου Προγράμματος). Το πρόγραμμα της Στ΄ τάξης θα ξεκινήσει αργότερα και θα αφορά στη μετάβαση των παιδιών στην επόμενη εκπαιδευτική βαθμίδα. Η ψυχολόγος θα συνεργαστεί με τις εκπαιδευτικούς, τους μαθητές και τις μαθήτριες των τάξεων και είμαστε σίγουροι/ες ότι θα αποδειχτεί μια πολύ σημαντική η συμβολή της στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Η πρόσκληση του προγράμματος του Ολοήμερου γράφει:

Με ερέθισμα το βιβλίο «The imaginary world of…» της Keri Smith, οι μαθήτριες και οι μαθητές θα επιχειρήσουν να φανταστούν και να φτιάξουν έναν δικό τους κόσμο, αναζητώντας και εξασκώντας τις προσωπικές και διαπροσωπικές τους δεξιότητες με στόχο τη μεταξύ τους αρμονική συνύπαρξη. Μέσα από βιωματικές – δημιουργικές δραστηριότητες και συζήτηση, θα κληθούν να φτιάξουν τον κόσμο, στον οποίο θα επιθυμούσαν να ζουν, με εφόδια τη σχέση τους με τον εαυτό τους και τη σχέση τους με τους άλλους.

Η ικανότητα να φαντάζεται κανείς κάτι νέο, διαφορετικό, καλύτερο ή περισσότερο ενδιαφέρον αποτελεί την αρχή της αλλαγής και δείχνει τον δρόμο για έναν κόσμο γεμάτο δυνατότητες.