Πανελλήνια Μέρα Σχολικού Αθλητισμού

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ 2

Την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2024 με αφορμή την Πανελλήνια Μέρα Σχολικού Αθλητισμού πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική δράση στο προαύλιο του σχολείου μας. Με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής, κ. Καλτσά Μαγδαληνής και τη συνεργασία όλων των εκπαιδευτικών του σχολείου μας, όλες οι τάξεις συμμετείχαν στο άθλημα της σκυταλοδρομίας με εμπόδια. Μαθητές και μαθήτριες από όλες τις τάξεις κρατούσαν στεφάνια και βοηθούσαν να στηθεί σωστά η διαδρομή του αγώνα. Όλα τα παιδιά του σχολείου συμμετείχαν με ενθουσιασμό και κάθε φορά χειροκροτούνταν από τους θεατές του αγώνα. Στο  τέλος, φωνάξαμε όλοι και όλες μαζί «Ζήτω ο Αθλητισμός!». Στη συνέχεια, παρακολουθήσαμε βίντεο (https://youtu.be/asrp-hbksw8) που δημιουργήθηκε με πρωτοβουλία της Περιφέρειας Αττικής, στο οποίο οι Ολυμπιονίκες των Ολυμπιακών Αγώνων στο Παρίσι απευθύνονται στα παιδιά, λέγοντας πόσο σημαντικός είναι ο αθλητισμός στη ζωή μας. Ήταν μια πραγματικά υπέροχη δράση!