Λήξη του προγράμματος “Το παιδί, η πόλη και τα μνημεία”- Δ΄ τάξη

IMG 6996

Την Πέμπτη 6 Ιουνίου 2024 γιορτάσαμε τη λήξη του προγράμματος με τίτλο: ¨Το παιδί, η πόλη και τα μνημεία” στην Τεχνόπολη του Δήμου Αθηναίων με όλα τα σχολεία που συμμετείχαν σε αυτό κατά το σχολικό έτος 2023-24. Το πρόγραμμα αυτό διενέργησαν η Δ/ντρια, κ. Μπανέλλη, η  Εκπαιδευτικός της Δ΄ τάξης, κ.Θεοδωρίδου και η Εκπαίδευτικός Θεατρικής Αγωγής, κ .Σταυρίδου. Τα παιδιά της Δ΄ τάξης του σχολείου μας που “υιοθέτησαν” το γλυπτό του Χοσέ Ντε Σαν Μαρτίν που βρίσκεται στην Πλατεία Αργεντινής Δημοκρατίας παρουσίασαν τον θεατρικό αυτοσχεδιασμό που είδαν εμπνευστεί και δουλέψει με την Εκπαιδευτικό Θεατρικής Αγωγής, κ .Ελισσάβετ Σταυρίδου. Την ημέρα εκείνη με χαρά και έντονο ενθουσιασμό μεταβήκαμε στον υπέροχο χώρο της Τεχνόπολης και παρουσιάσαμε τη δουλειά μας. Το θερμό χειροκρότημα ήταν η πιο ωραία ανταμοιβή για τους κόπους όλης της χρονιάς στο εν λόγω πρόγραμμα. Το έργο των παιδιών, ένας ιδιαίτερα κατατοπιστικός χάρτης της περιοχής του Γκύζη, ως αποτέλεσμα των περιπάτων μας στη γειτονιά καθώς επίσης και ένα σπουδαίο παραμύθι που δημιούργησαν και εικονογράφησαν τα ίδια τα παιδιά εμπνευσμένα από την γραμμή του λεωφορείου 021 εκτέθηκαν στην Τεχνόπολη.  Τα χαμόγελα και τα θετικά σχόλια των μαθητών και μαθητριών μας ήταν το καλύτερο μέρος του προγράμματος.

IMG 7031 IMG 7032IMG 7035IMG 7030 1 IMG 7029