Όταν τα χέρια ,μας δείχνουν το δρόμο !!! Ή αλλιώς ¨με το παιχνίδι μαθαίνουμε καλύτερα¨ !!!

Σκεφτήκαμε ότι έχει ενδιαφέρον ,να μοιραστούμε αυτές τις σκέψεις … Είναι για όλους εμάς ,είτε  είμαστε γονείς είτε εκπαιδευτικοί.

Μας αφορούν όλους.

Αριστερά το χέρι ενός παιδιού προσχολικής ηλικίας .
Δεξιά το χέρι ενός παιδιού 7 ετών .
Κοιτάξτε τις διαφορές .
Θέλετε να μάθετε γιατί ένα παιδί προσχολικής ηλικίας δεν μπορεί να γράψει ακόμα;
Αυτός είναι ο λόγος! Τα χέρια τους εξακολουθούν να αναπτύσσονται και δεν είναι πλήρως διαμορφωμένα.
Τι πρέπει λοιπόν να κάνουν ; ΝΑ ΠΑΊΖΟΥΝ !

Πλαστελίνες ,κόψιμο ,κόλλες , παιχνίδι έξω στη φύση , σκάψιμο , παιχνίδι αισθήσεων, επιστημονικά πειράματα, χάντρες, παζλ, μπάλες κ.λπ.
Όλα αυτά τα πράγματα βοηθούν τα χέρια τους να αναπτυχθούν. Όταν είναι φυσικά έτοιμα να γράψουν, θα το κάνουν!
Δεν χρειάζεται βιασύνη και να τα αναγκάζουμε να γράφουν , θα μας δείξουν όταν είναι έτοιμα!

Πηγή :RaisingHerBarefoot