Ομαλή μετάβαση!

Με αυτό τον όρο στο Νηπιαγωγείο εννοούμε το μικρό project που κάνουμε κάθε τέλος της χρονιάς , για να βοηθήσουμε τα νήπια στη προετοιμασία τους για το Δημοτικό. Να γνωρίσουν δηλαδή το Δημοτικό σχολείο, τα μαθήματα και την καθημερινότητα, καθώς και τους δασκάλους και το χώρο, ούτως ώστε να είναι προετοιμασμένα και να ξεκινήσουν το νέο τους βήμα στο νέο σχολείο, με χαρά και ανυπομονησία, διώχνοντας το φόβο για το άγνωστο.

Τα παιδιά μοιράστηκαν και στα τρία τμήματα της Α τάξης του 13ου Δημοτικού Σχολείου και παρακολούθησαν το μάθημα της Γλώσσας, αφού είχε προηγηθεί γνωριμία και καλωσόρισμα από τις δασκάλες. Τους χαρίσαμε καλοκαιρινές αφίσες που φτιάξαμε για αυτό το σκοπό.

Ευχαριστούμε τον κ. Διευθυντή και τις δασκάλες της Α τάξης του 13ου Δ.Σ Κοζάνης, κι ευχόμαστε στα παιδιά μας Καλή Συνέχεια και καλή πρόοδο στο νέο τους σχολείο.

DSC03589 DSC03582 DSC03586 DSC03587