Ημερίδα: Αναπτυξιακά ορόσημα και ανίχνευση αναπτυξιακών δυσκολιών

Στα πλαίσια της συνεργασίας του 12ου Νηπιαγωγείου Κερατσινίου με τους γονείς και την ενημέρωση τους σχετικά με την έγκαιρη διάγνωση αναπτυξιακών δυσκολιών τόσο κατά την φοίτηση τους στο Νηπιαγωγείο, όσο και κατά την περίοδο της μετάβασης στο Δημοτικό σχολείο, πραγματοποιήθηκε ημερίδα με ειδικούς που απάντησαν σε πολλά ερωτήματα.
Η ημερίδα πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του 5ου Δημοτικού σχολείου την Πέμπτη 18 Μαΐου 2023 το απόγευμα και παρευρέθηκαν οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί του 12ου Νηπιαγωγείου Κερατσινίου. Η πρόσκληση έγινε και στο 20ο Νηπιαγωγείο Κερατσινίου που συστεγάζεται στο ίδιο κτίριο με το 12ο Νηπιαγωγείο Κερατσινίου επί της Ταϋγέτου 8.

ΗΜΕΡΙΔΑ 18 5 2023 1

Στην ημερίδα συμμετείχαν οι ομιλητές:

Χάρης Σαββόπουλος, εργοθεραπευτής
Βέρα Δημακάκου, παιδοψυχολόγος
Νάσια Νικολαίδου, λογοθεραπεύτρια

Στο τέλος της ημερίδας ακολούθησε συζήτηση με ερωτήματα των γονέων προς τους ομιλητές, σχετικά με την ανίχνευση μαθησιακών δυσκολιών και την πρώιμη παρέμβαση για την ομαλή μετάβαση των παιδιών σε κάθε βαθμίδα ανάλογα με το αναπτυξιακό τους επίπεδο.