ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

0

Συγγραφέας: 12ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ | Κατηγορία ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ | , στις 13-02-2022

Επιμέρους Θεματικές Ενότητες/Υποενότητες: Οικολογία- Παγκόσμια Πολιτιστική Κληρονομιά

Τίτλος:« Τίποτα δεν πετώ, τα πάντα επαναχρησιμοποιώ»

Στόχος του προγράμματος είναι η ενημέρωση και η δραστηριοποίηση της σχολικής κοινότητας αλλά και της οικογένειας σε θέματα προστασίας περιβάλλοντος και διαχείρισης απορριμμάτων.  Έτσι ώστε η απαραίτητη για την  προστασία του περιβάλλοντος ,ιεράρχηση των μεθόδων διαχείρισης αποβλήτων στη βιομηχανία, να υιοθετηθεί από τα παιδιά και την οικογένεια τους και να εφαρμοσθεί  με την απλοποιημένη μορφή της  ως τρίπτυχο: Μείωση-Επαναχρησιμοποίηση-Ανακύκλωση, στην καθημερινή ζωή όλων μας.

Στόχοι και δραστηριότητες

1. Οι μαθητές/τριες διερευνούν ερωτήματα σχετικά με το θέμα της διαχείρισης των άχρηστων αντικειμένων και αναφέρουν τις γνώσεις και τις εμπειρίες τους σχετικά με τα απορρίμματα
  2. Οι μαθητές/τριες δίνουν προτεραιότητα στη συλλογή́ στοιχειών σε σχέση με τους τρόπους διαχείρισης των απορριμμάτων, παρατηρούν το περιβάλλον τους και τους τρόπους που εφαρμόζονται, καταγράφουν και αναρωτιούνται

Ανάγνωση του παραμυθιού μία νύχτα στην χωματερή

C5E7140E0FFB2D47515F7314E5B4A489

Φτιάχνουμε την γωνιά της ανακύκλωσης όπου τα παιδιά συλλέγουν αντικείμενα που μπορούν ανακυκλωθούν και τα τοποθετούν στου κάδους με το αντίστοιχο χρώμα για κάθε υλικό: μπλε για το χαρτί, κόκκινο για το αλουμίνιο, κίτρινο για το πλαστικό και πράσινο για το γυαλί

DSC02916

DSC03150

Τα παιδιά  κατανοούν την σημασία της ανακύκλωσης για την ζωή μας και μαθαίνουν  το σήμα της και το όνομα της.

DSC03151

Ο Περι- το περιβάλλον και η  Άννα η Ανακύκλωση μας κάνουν τις προτάσεις τους για την προστασία του περιβάλλοντος και την  διαχείριση των απορριμμάτων

3. οι μαθητές να κατανοήσουν την ευθύνη τους απέναντι στο περιβαλλοντικό αντίκτυπο δίνοντας ιδιαίτερη βαρύτητα στη διαχείριση των απορριμμάτων, να αναγνωρίσουν πως με την ανακύκλωση μειώνεται η ποσότητα των σκουπιδιών που καταλήγουν στις χωματερές βοηθώντας στην ουσιαστική μείωση της παραγωγής αποβλήτων, να συνειδητοποιήσουν τους σωστούς τρόπους ανακύκλωσης και το διαχωρισμό των υλικών.

Τα παιδιά για να το κατανοήσουν φτιάξαμε μία εργασία

DSC03143

και παίξαμε παιχνίδι με το ζάρι που στην μία πλευρά έχει το σήμα της ανακύκλωσης και από την άλλη πλευρά το σήμα της ανακύκλωσης μέσα σε ένα σήμα απαγορευτικού. Όταν τύχει στα παιδιά το σήμα της ανακύκλωσης παίρνουν μία  κάρτα  με αντικείμενο που ανακυκλώνεται και το βάζουν κάτω από την πράσινο κύκλο και όταν τους τύχει το σήμα της ανακύκλωσης με το απαγορευτικό τότε παίρνουν μία κάρτα με αντικείμενο που δεν ανακυκλώνεται και το βάζουν κάτω από τον κόκκινο κύκλο. Στο τέλος βλέπουμε και μετράμε πόσα αντικείμενα μαζεύτηκαν κάτω από τις 2 σειρές.

DSC02925

4.Να δημιουργήσουν το δικό τους έργο τέχνης μαθαίνοντας παράλληλα την έννοια της επαναχρησιμοποίησης.

Φτιάχνουμε την Κυρία Ανακύκλωση με ανακυκλώσιμα υλικά

DSC02914

Διαβάζουμε την ιστορία της Σοφίας Ζαραμπούκα ” Ο κύριος Μπεν, η Μου και τα σκουπίδια”

και ζωγραφίζουμε την κομποστοποίηση που προτείνει ο κύριος Μπεν  DSC03144

και στο τέλος του προγράμματος τα παιδιά καλούνται να  σκεφτούν ποια  αντικείμενα θα έβαζαν  στους μπλέ κάδους που είναι κοντά στο σπίτι τους;

DSC03145

και διασκεδάζουν με το τραγούδι της Ανακύκλωσης που……. κάνει σε όλους μας καλό